• Saulius Leonawičius

Menininkas Panevėžio gatvėmis stums spintą - siekia paskatinti pokyčius visuomenėje

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Menininkas Panevėžio gatvėmis stums spintą - siekia paskatinti pokyčius visuomenėje

Ket, 12/14/2023 - 12:00
Kategorija:
0 komentarų

Gruodžio 16 d. menininkas Saulius Leonawičius Panevėžyje rengia performansą, kuris dar neįvykęs sulaukė puolimo ir aštrių diskusijų. Dėl LGBTQ+ temos kėlimo į viešumą Saulius sulaukė garsinimų ir stumdymų. Tačiau jis nežada sustoti - jau šį šeštadienį ketina raginti visus nustoti slėptis ir slapstytis, bei išeiti „iš spintos“.

Saulius Leonawičius sako, jog norėtų, kad visi pagalvotume apie spintas, kuriose slepiamės. Tokia savireflekcija yra pirmas žingsnis į atvirumą tiek sau, tiek kitam žmogui. GayLine.LT redakcija susisiekė su Sauliumi ir paprašė atsakyti į kelis klausimus.

- Kaip gimė idėja rengti performansą STASYS2?

- Šį pavasarį gavau Panevėžio miesto savivaldybės, kultūros ir meno stipendiją ir planavau sukurti video instaliaciją prie Stasio Eidrigevičiaus menų centro. Projektas turėjo paliesti temas ir pristatyti menines strategijas kurios Panevėžyje dar nėra gausiai aptariamos ar naudojamos.

Kokios tos temos ir kaip apie jas kalbėti paaiškėjo vėliau, kuomet vasaros pabaigoje įvyko konfliktas su Stasio Eidrigevičiaus menų centro vadovybe dėl vaivorykštės vėliavos naudojimo miesto gimtadienio eisenoje. Tuomet, naujo ir didžiausio Aukštaitijoje meno centro vadovė pareiškė, jog LGBTQ+ spalvoms Panevėžyje dar ne laikas. Šiuo metu Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba atlieka šį tyrimą dėl diskriminacijos.

Grįžau prie šios temos jau kaip menininkas. Mintis panaudoti spintą kilo kalbantis su Jolanta Vaitiekūniene (atlikėjo Dominyko Vaitiekūno mama), kuomet ji panaudojo spintos metaforą pasakodama apie savo patirtis Panevėžyje. Norėjau, kad mano sumanymas būtų pakankamai paprastas, net „akivaizdus“, todėl nusprendžiau pakartoti miesto gimtadienio eiseną stumiant dviejų durų spintą, o priešais Stasio Eidrigevičiaus menų centrą ją „paversti“ vaivorykšte.

Performansą pavadinau STASYS2, replikuodamas Stasio Eidrigevičiaus muziejuj, kurio vadovai, mano manymu, neprisiėmė garbės ir atsakomybės būti šiuolaikinės kultūros atstovais šiame mieste.

- Koks yra renginio tikslas - ką norima pasiekti?

- Tikslų yra keli, pirmiausia tai priminti, kad LGBTQ+ bendruomenę atstovaujanti vaivorykštinė vėliava Lietuvoje yra teisėta, naudojama prie valstybinių institucijų, todėl Panevėžio valdžia neturėtų aiškinti jog šiai vėliavai Panevėžyje "“dar ne laikas“.

Kitas tikslas - „atkurti teisingumą“ ir pakartoti eiseną kurioje vėliava buvo neleidžiama. Galiausiai - svarbu permąstyti „spintas“ kuriose slepiasi tiek valdžia, tiek bendruomenė, tiek kiekvienas iš mūsų. Stumti spintą einant gatve yra sunkus ir absurdiškas veiksmas, todėl linkiu įsivaizduoti kultūrą, bendravimą, tarpusavio saugumą be spintų.

- Kaip vyko akcijos organizavimas, su kokiais sunkumais susidūrėte?

Iki šiol Panevėžio miesto savivaldybė nesutinka, kad STASYS2 performansas yra remiamas kultūros ir meno stipendijos. Nusiunčiau detalų paaiškinimą, kad sumanymas atitinka pateikto projekto aprašymą, kultūros skyriaus vadovybė nenori apie tai net girdėti.

Puikus įrodymas to, kad projektas ėmėsi aktualios, problematiškos temos tapo institucinė kritika. Savivaldybė, matomai, tam nėra pasiruošusi.

Nejauku yra dėl išpuolių ir grasinimų gatvėje. Deja, dar nebuvo nei karto, kad Panevėžio viešojoje erdvėje už LGBTQ+ temą nebūčiau sulaukęs grasinimų ar stumdymų. Svarbu ir tai, jog gaunu daug palaikymo iš draugų, meno lauko bendruomenės, tas labai padeda.

- Jūsų nuomone, kodėl mūsų visuomenėje vis dar gaji homofobija ir kaip tai pakeisti?

Aš klausiu savęs tuo paties ir bandau sugalvoti vis kitokį atsakymą, nes iš tiesų nerandu vieno. Manau, ji homofobija kylą iš didelio nesaugumo ir vaizduotės seklumo. Daug žmonių gyvena normalu/nenormalu perskyroje ir jiems primityvus „kito“ identifikavimas suteikia bent šiek kiek saugumo. O vaizduotės trūksta, kad suvokti jog normalių žmonių nebūna (juokaisi).

 

GayLine.LT kviečia jungtis prie eisenos. To negalintiems padaryti performansą galima stebėti gyvai internetu nuo 8 iki 18 val. ČIA.

Platesnė informacija apie renginį - Facebook paskyroje.