Proveržis: Vokietijos parlamentas pirmą kartą oficialiai paminėjo nacių režimo LGBTQ+ aukas

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Proveržis: Vokietijos parlamentas pirmą kartą oficialiai paminėjo nacių režimo LGBTQ+ aukas

Št, 01/27/2024 - 13:00
Kategorija:
0 komentarų

Vokietijos parlamentas žengė istorinį žingsnį Holokausto aukų atminimo dienos minėjimo proga. Jis skyrė išskirtinį dėmesį žmonėms, kurie buvo persekiojami ir nužudyti dėl savo seksualinės ar lytinės tapatybės per Antrąjį pasaulinį karą.

„Šiandien prisiminimų valanda skirta grupei aukų, kurioms teko ilgai kovoti, kad pasiektų pripažinimą: žmones, kuriuos nacionalsocialistai persekiojo dėl savo seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės“, – sakė Bundestago pirmininkas Baerbel Bas, kuris atidarė ceremoniją, rašo CNN.

Vokietijos baudžiamojo kodekso 175 straipsnis numatė, kad už lytinius santykius tarp vyrų buvo baudžiama laisvės atėmimu. Ši nuostata buvo pašalintas iš baudžiamojo kodekso Rytų Vokietijoje 1968 m., o Vakarų Vokietijoje 1969 m. ji vėl gražinta ir visiškai panaikinta tik 1994 m.

„Bučiniai, prisilietimai – net žvilgsniai tapo baudžiami pagal įstatymą. Dešimtys tūkstančių buvo apkaltinti homoseksualumu. Vien to dažnai pakakdavo, kad sužlugdytų jų socialinį gyvenimą ir egzistavimą“, – teigė Baerbel Bas.

„Daugiau nei pusė šių vyrų buvo nuteisti neretai atlikti ilgas laisvės atėmimo bausmes arba priverstinį darbą. Kai kuriais atvejais vyrai buvo priverstinai sterilizuojami. Daugelis buvo priversti nusižudyti“, – pridūrė ji.

„Labiausiai nukentėjo tūkstančiai vyrų ir moterų, kurie buvo deportuoti į koncentracijos stovyklas dėl savo seksualumo – dažniausiai be preteksto. Daugeliui buvo atliekami medicininiai eksperimentai, dauguma jų buvo numarinti arba nužudyti“, – teigė Bundestago pirmininkas.

Vienas iš kalbėtojų Bundestage buvo Klaus Schirdewahn, kuris 1964 m. buvo suimtas pagal minėtą 175 straipsnį. „Tik 2017 m. buvo panaikinti kaltieji nuosprendžiai, įskaitant ir prieš mane“, – susirinkusiesiems sakė vyras.

„Žinau, kad daugelis žmonių iš queer bendruomenės patyrė panašias patirtis į mano – daugelis žmonių, tokių kaip aš, gyveno pasislėpę daugelį dešimtmečių ir vis dar tai daro“, – sakė Klaus Schirdewahn. Jis paragino parlamentą nepamiršti istorijos, „ypač šiandien, kai queer bendruomenė vėl susiduria su priešiškumu ne tik visame pasaulyje, bet ir Vokietijoje“.

„Man svarbu, kad jaunimas nepamirštų pastangų ir jėgų, kurių prireikė, kad galėtume gyventi taip, kaip mums leidžiama gyventi dabar“, - teigė jis.

 

Iki šiol nemažai šalių vengia minėti, kad gėjai buvo vieni iš nacių taikinių. Tiesa, pernai Europos Parlamentui minint Tarptautinę Holokausto aukų atminimo dieną prisimintos visos žmonių grupės, kurios buvo naikinamos per žiauriausią istorijoje laikotarpį. Tarp jų ir LGBTQ+ žmonės.

GayLine.LT primena, kad pernai vasarą Berlyne pasikėsinta padegti memorialą, kuris skirtas LGBTQ+ žmonėms, kurie buvo persekiojamiems nacių laikais.