Septynios bažnyčios, kurios draugiškos LGBTQ+ bendruomenei. Kas jos?

Skaitymo laikas
4 minutes
Perskaityta

Septynios bažnyčios, kurios draugiškos LGBTQ+ bendruomenei. Kas jos?

Št, 09/14/2024 - 10:10
Kategorija:
0 komentarų

Lietuvoje katalikų bažnyčiai sąmoningai ir kryptingai juodina LGBTQ+ žmones. Tačiau ne visos bažnyčios elgiasi taip. Nors daugelis tradicinių religinių institucijų laikosi konservatyvių nuostatų dėl seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės, kai kurios bažnyčios atvirai pripažįsta ir palaiko LGBTQ+ bendruomenę bei jų santykius. GayLine.LT nusprendė apžvelgti įvairias krikščioniškas konfesijas ir kitas religines bendruomenes, kurios keičia požiūrį į LGBTQ+.

Pristatome jums septynias religines bendruomenes, kurios kiek skirtingai traktuoja LGBTQ+ žmones, bet neabejotinai yra vienos iš lyderių vertinant kiekvieną žmogų vienodai.

  • Episkopalinė bažnyčia

Episkopalinė bažnyčia (anglikonų bendruomenės dalis) yra viena iš pirmųjų didžiųjų krikščioniškų konfesijų, kuri ėmėsi žingsnių pripažinti LGBTQ+ santykius. 1976 m. Bendrojoje konvencijoje patvirtino, kad homoseksualai yra „Dievo vaikai“, kurie nusipelno bažnyčios priėmimo ir sielovados bei vienodos apsaugos.

1977 m. lesbietė Ellen Barrett buvo išventinta į kunigus. 2003 m. ši bažnyčia JAV paskyrė Gene Robinsoną, atvirai homoseksualų dvasininką, į vyskupo pareigas, 2009 metais lesbietė Mary Glasspool iš Baltimorės buvo išrinkta vyskupe vikare, o 2015 m. oficialiai leido šventinti vienos lyties santuokas.

Bažnyčia yra atvira visiems LGBTQ+ žmonėms. Puikus to įrodymas - kunigas Cameronas Partridge'as, kuris pakeitė lytį 2001 m. ir buvo įšventintas 2005 m. į kunigus.

Episkopalinės bažnyčios sprendimas atvėrė kelią plačiam dialogui tarp bažnyčios ir LGBTQ+ bendruomenės. Nors kai kuriose pasaulio anglikonų bažnyčiose šis sprendimas sukėlė nesutarimų, JAV episkopalinė bažnyčia ir toliau išlieka įsipareigojusi LGBTQ+ teisių gynimui, įskaitant santuokų palaiminimą LGBTQ+ asmenims.

  • Jungtinė Kristaus bažnyčia

Jungtinė Kristaus bažnyčia (United Church of Christ) JAV yra viena iš labiausiai progresyvių krikščioniškų bažnyčių, kalbant apie LGBTQ+ santykių pripažinimą. Ši bažnyčia dar 1985 m. priėmė rezoliuciją, kurioje buvo pripažintos gėjų ir lesbiečių teisės, o 2005 m. oficialiai leido tvirtinti vienos lyties santuokas. Jungtinė Kristaus bažnyčia taip pat aktyviai kovoja už LGBTQ+ lygybę visuomenėje ir bažnyčioje, skatindama meilę bei įtrauktį.

Ši konfesija remiasi atviros ir įtraukties politikos principais, kurie skatina priimti visus žmones, nepriklausomai nuo jų seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės. Daugelis šios bažnyčios parapijų atvirai priima LGBTQ+ bendruomenę ir kviečia juos aktyviai dalyvauti bažnyčios gyvenime.

Jungtinė Kristaus bažnyčia yra aktyvi ir politiškai. 2014 m. ji padavė Šiaurės Karolinos valstiją į teismą dėl tos pačios lyties asmenų santuokų draudimo – tai buvo pirmasis tikėjimu grindžiamas ieškinys dėl tos pačios lyties asmenų santuokų JAV istorijoje. Ieškinyje bažnyčia tvirtino, kad tos pačios lyties asmenų santuokų uždraudimas pažeidžia religijos laisvę, nes draudimas privertė bažnyčios atstovus nesilaikyti  savo įsitikinimų.

 

  • Evangelinė liuteronų bažnyčia Amerikoje

Evangelinė liuteronų bažnyčia Amerikoje (ELCA) yra dar viena krikščioniška denominacija, pripažįstanti LGBTQ+ santykius. 2009 m. ELCA priėmė sprendimą leisti homoseksualiems dvasininkams būti įšventintiems į kunigus ir pritarė vienos lyties porų santuokų palaiminimui. Šis sprendimas atvėrė naujas galimybes LGBTQ+ asmenims dalyvauti bažnyčios gyvenime, įskaitant galimybę įgyti vadovaujančias pareigas.

Nors kai kurios vietinės liuteronų bažnyčios išreiškė nepritarimą, ELCA išlaiko įsipareigojimą remti LGBTQ+ narių teises ir skatinti jų lygybę. Leido patiems pastoriams spręsti ar jie nori tuokti tos pačios lyties poras.

2013 m. gegužės 31 d. Guy Erwinas tapo pirmuoju atviru gėjumi išrinktu šios bažnyčios vyskupu. 2015 m. oficialiai įšventintas ir pirmais translytis pastorius.

  • Metodistų bažnyčia: kova dėl pripažinimo

Jungtinė metodistų bažnyčia ilgą laiką diskutuoja apie LGBTQ+ teises. Šiuo metu ši bažnyčia yra suskilusi į dvi stovyklas: viena laikosi tradicinės pozicijos, kad homoseksualūs santykiai yra nesuderinami su krikščionišku mokymu, o kita kovoja už LGBTQ+ asmenų lygybę.

2023 m. Jungtinėse Valstijose 7 660 šiai bendruomenei priklausančių bažnyčių nepritarė tos pačios lyties asmenų santuokų sudarymui. Tai sudarė ketvirtadalį bažnyčių. 2024 m. gegužės mėn. Jungtinės metodistų bažnyčios generalinė konferencija panaikino LGBTQ+ dvasininkų ir tos pačios lyties asmenų santuokų draudimus.

  • Vienybės bažnyčia (Unity Church)

Vienybės bažnyčia, kilusi iš Naujojo mąstymo judėjimo, skatina visų žmonių lygybę, nepriklausomai nuo jų seksualinės orientacijos ar lytinės tapatybės. Ši bažnyčia pripažįsta ir palaiko vienos lyties santuokas bei įtraukia LGBTQ+ asmenis į visus bažnyčios veiklos aspektus.

Vienybės bažnyčia, akcentuodama dvasingumo ir asmeninio augimo svarbą, skatina meilę ir atjautą visiems žmonėms be išimties. LGBTQ+ bendruomenė čia jaučiasi priimta ir kviečiama dalyvauti visose religiniuose veiklose, nes ši bažnyčia pripažįsta, kad dvasinis ryšys su Dievu negali būti apribotas dėl lytinės orientacijos.

  • Metropolitinė bendruomenės bažnyčia (Metropolitan Community Church)

Metropolitinė bendruomenės bažnyčia yra unikali tuo, kad ji buvo įkurta specialiai LGBTQ+ žmonėms. Ši bažnyčia gimė 1968 m. Los Andžele, kai LGBTQ+ bendruomenės nariai siekė sukurti erdvę, kurioje galėtų laisvai praktikuoti savo tikėjimą be diskriminacijos. Bažnyčios įkūrėjas Troy Perry 1969 m. sudarė pirmąją tos pačios lyties asmenų santuoką Jungtinėse Valstijose. 1970 m. jis pateikė pirmąjį ieškinį JAV, siekdamas teisinio tos pačios lyties santuokų pripažinimo.

Šiandien ši bažnyčia veikia daugelyje pasaulio šalių, suteikdama LGBTQ+ bendruomenei erdvę, kur jie gali rasti dvasinę paramą ir bendruomenę. Metropolitinė bendruomenės bažnyčia aktyviai kovoja už LGBTQ+ teises ir remia jų santuokas bei šeimos kūrimo galimybes. Tai yra viena iš nedaugelio bažnyčių, kuri nuo pat pradžių atvirai rėmė LGBTQ+ asmenis be jokių apribojimų.

Jungtinėje Karalystėje ši bažnyčia surengė pirmąsias tos pačios lyties porų vestuves bažnyčioje. Šios bendruomenės nariai visame pasaulyje kasmet organizuoja daugiau nei 6000 tos pačios lyties asmenų santuokų ceremonijų.

  • Unitų universalistų bažnyčia

Unitų universalistų bažnyčia taip pat yra viena iš religinių bendruomenių, kurios aktyviai palaiko LGBTQ+ asmenis. Ši bažnyčia yra žinoma dėl savo atvirumo, įvairovės skatinimo ir LGBTQ+ teisių gynimo. Ji jau daugelį metų pripažįsta ir šventina vienos lyties santuokas, o LGBTQ+ asmenys yra laukiami ir gali tapti aktyviais bažnyčios nariais bei dvasininkais.

Unitų universalistai tiki, kad dvasinis kelias nėra susijęs su dogma ar griežtais mokymais, todėl jie ragina gerbti visų žmonių teises ir laisves. LGBTQ+ asmenys čia randa draugišką ir atvirą bendruomenę, kuri skatina jų dvasinį augimą.

 

Nors kai kurios tradicinės krikščioniškos konfesijos vis dar nelaiko LGBTQ+ žmonių lygiais kitiems, kai kurios bažnyčios jau seniai žengė žingsnius įtraukties link. Episkopalinė, liuteronų, metodistų ir kitos bažnyčios savo pavyzdžiais rodo, kad religinė tikėjimo bendruomenė gali būti atvira visiems. Maža to, religinės bendruomenės, kaip Metropolitinė bendruomenės bažnyčia ir Unitų universalistai, įrodė, kad religija ir LGBTQ+ teisės gali ne tik egzistuoti kartu, bet ir viena kitą praturtinti.