GayLine.LT: Putinas Ukrainoje „kovojo“ prieš LGBTQ+, bet parama bendruomenei išaugo
Kova prieš Vakarų vertybes ir LGBTQ+ bendruomenę Putinas ir kiti propagandistai teisino Rusijos pradėtą karą Ukrainoje. Tačiau LGBTQ+ narių heroizmas, stojant ginti savo šalį, per labai trumpą laiką pakeitė ukrainiečių nuomonę apie šią bendruomenę. GayLine.LT redakcija apžvelgia esminius metų įvykius.
„Tai yra mūsų karas, ukrainiečių, bet mes taip pat kovojome kaip LGBTQ žmonės... Mes susiduriame su tironišku, homofobišku priešu“, - žiniasklaidai karo pradžioje sakė Viktor Pylypenko, gėjus, kariškis ir LGBTQ+ aktyvistas, kuris netrukus pranešė, kad sulaikė grupę Rusijos kareivių.
Jis, kaip ir kiti LGBTQ+ atstovai, stoję ginti savo valstybės, yra aiškiai sakė, jog Ukrainoje gyvena diskriminacinėje aplinkoje, tačiau galimybė patiems kovoti už savo tiesas nepriklausomoje šalyje yra svarbiausia.
„Įsivaizduokime, kad Rusija okupuoja visą Ukrainą ar didelę jos dalį, jie neleis mums taikiai egzistuoti ir kovoti už savo teises, kaip tai galime padaryti Ukrainoje šiuo metu“, - sakė 18-metė studentė Julia, kuri stojo ginti savo šalies.
Tai, kad Rusija buvo nusitaikiusi į LGBTQ+ aktyvistus rodo ir žvalgybos informacija. Dar prieš prasidedant kariniams veiksmams Jungtinės Amerikos Valstijos įspėjo Jungtines Tautas, kad Rusija parengė ukrainiečių, kuriuos invazijos atveju reikia nužudyti ar nusiųsti į stovyklas, sąrašą. Sąraše buvo „žurnalistai, aktyvistai ir LGBTQ+ teisių gynėjai“.
Kremliuje buvo sukurtas ir aiškus planas - teisinti karo veiksmus kaip kovą su vakarietiškomis vertybėmis, ypač akcentuojant LGBTQ+ bendruomenę. Netrukus šis planas pradėtas įgyvendinti. Kovo pradžioje Rusijos stačiatikių bažnyčios vadovas pamoksle dėl Rusijos įsiveržimo į Ukrainą apkaltino liberalias Vakarų vertybes, ypač atkreipdamas dėmesį į gėjų paradus. Taip jis pateisino Rusijos pradėtą karą ir taikių gyventojų žudymą.
V. Putinas ne kartą savo kalbose gąsdino visuomenę LGBTQ+ temomis. Teisindamas karą Ukrainoje, jis teigė norintis sustabdyti vakarų ideologijos plitimą ir jos įtaką pačioje Rusijoje. „Ar mes norime, kad čia, mūsų šalyje, Rusijoje, vietoj mamos ir tėčio būtų pirmas, antras, trečias tėvas? Ar jie ten išprotėjo?“, - sakė jis savo kalboje.
V. Putino statytinis Čečėnijoje Ramzanas Kadyrovas ragino nenorinčius „būti po LGBT ženklu“ prisijungti prie rusų gretų šiame kare.
Tiesa, stoję ginti savo šalies LGBTQ+ atstovai netrukus susidūrė su iššūkiais. Jiems žuvus, jų partneriai nebuvo informuojami, jiems kilo problemų atsisveikinti su savo mylimaisiais. Teisiškai LGBTQ+ poros, kaip ir Lietuvoje, neturėjo jokio statuso - taigi nebuvo apsaugotos.
„Taip, baimė vis dar yra, nes šiuo metu didžiausia baimė, mirti toli nuo artimųjų ir įskaitant Vladą!“, - teigė Ukrainą ginantys karys gėjus.
Liepą paskelbta, kad daugiau nei 26 tūkstančiai parašų buvo surinkti po peticija Ukrainos prezidentui, kuria reikalauta LGBTQ+ žmonėms suteikti tokias pat teises sukurti šeimą kaip ir heteroseksualioms poroms.
„Vyriausybė parengė Ukrainoje registruotų civilinių partnerysčių įteisinimo variantus, nes tai yra žmogaus teisių ir laisvių įtvirtinimo ir užtikrinimo dalis“, – atsakydamas į peticiją pranešė Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis. Tiesa, jis paaiškino, kad norint įteisinti tos pačios lyties asmenų santuokas reikia keisti šalies Konstituciją, o to daryti karo metu neįmanoma.
Gruodį Ukrainos įstatymų leidėjai vienbalsiai patvirtino įstatymo projektą, kuris draudžia diskriminaciją dėl seksualinės orientacijos ir lytinės tapatybės.
LGBTQ+ žmonių kova prieš Rusiją ir Kremliaus strategija teisinti karą pakeitė ukrainiečių požiūrį. Daugiau nei pusė apklaustųjų turi teigiamą ar abejingą požiūrį į LGBTQ+ asmenis, o beveik du trečdaliai ukrainiečių palaiko jų lygybę. Tai atskleidė Kijevo tarptautinio sociologijos instituto 2022 metų gegužės mėnesį atlikta apklausa. Nuo 2016 metų dvigubai (nuo 33,4 proc. iki 63,7 proc.) išaugo pasisakančių už visišką lygybės įteisinimą, o manančiųjų, kad LGBTQ+ asmenų teisės turėtų būti kažkaip apribotos, sumažėjo beveik perpus (nuo 45,2 proc. iki 25,9 proc.).
Karas pakeitė ir nemažos dalies LGBTQ+ narių asmeninius gyvenimus. Suprasdami, kad gali bet kuriuo metu mirti - dalis jų tapo atviresni ir nusprendė nebesislapstyti.
„Manęs gana dažnai klausia, ar nebijau tarnyboje būti atviras gėjus. Ne, aš nebijau. Kiekvienas žmogus žino apie mane! Ar tai trukdo mano tarnybai? Ne, netrukdo. Ar dažnai žmonės užduoda kvailus klausimus? Taip, jie tai daro. Bet, laimei, visi mano kovotojai mane gerbia! Puikiai sutariame! Svarbiausia visada būti sąžiningam su savimi!“, - sako gėjus Pavlas.
„Abu žinojom, kad neišgyvensim ir viskas.. ir.. Aš jį įsimylėjau“, - rašė kitas karys, meilę radęs fronte. – „Vėliau jis vėl mane nustebino. Atvyko į mano tarnybos sritį“.
„Po prisipažinimo man pasidarė daug lengviau, atrodo, kad nuo pečių nukrito našta. Pagaliau noriu būti tuo, kas esu, noriu daryti tai, ką myliu, ir mylėti žmogų, kuris man labai patinka, nebijoti, vaikščioti, laikydamasis už rankų“, - pasakojo kare sužeistas karys.
Karas Ukrainoje tęsiasi ir LGBTQ+ bendruomenės nariai, kartu su visais, aršiai gina savo šalį. kartu jie tikisi, kad pasibaigus karui galės vėl imtis iniciatyvų, kuriomis sieks lygiateisiškumo.
GayLine.LT kviečia prisidėti prie paramos Ukrainai. Suprantame, kad mūsų auka yra mažas lašas jūroje - bet kartu mes galime daugiau. GayLine.LT redakcija jau yra skyrusi pusę 1,2 proc. paramos bayraktarui pirkti.
- Prisijunkite arba užsiregistruokite jei norite komentuoti