Du mitai apie translytiškumą

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Du mitai apie translytiškumą

Sek, 04/02/2023 - 13:00
Kategorija:
0 komentarų

Dezinformacija yra ginklas kelti neramumus, priešinti ir valdyti žmones. Trans bendruomenė daugelyje šalių tampa politikų taikiniu. Žmonės gąsdinami nebūtais dalykais, taip sutelkiant dėmesį ne į realias problemas, o į išgalvotus dalykus.

Pateikiame jums du labai dažnai pasitaikančius mitus, kurie naudojami politikų ar visuomenės veikėjų, siekiant suklaidinti visuomenę ir kelti neapykantą.

Mitas: jaunesni žmonės dažniau yra trans

Šiuo mitu siekiama diegti mintį, kad būti translyčiu tampa populiaru, savotiška mada ir dėl to reikia tam užkristi kelią.

2022 m. žurnale „Pediatrics“ paskelbtame tyrime nustatyta, kad trans žmonių jaunimo tarpe šiek tiek mažėja. Buvo analizuojami 2017 ir 2019 m. duomenis Jungtinėse Amerikos Valstijose.

Realybė yra ta, kad padidėjo trans žmonių matomumas visuomenėje. Todėl susidaro įspūdis, kad trans žmonių gausėja. Vis dažniau apie tai kalbama ne veltui. Trans ir juos palaikančios organizacijos siekia užtikrinti, kad baigtųsi translyčių žmonių diskriminacija – jie būtų pasaugoti darbo vietose, jiems suteikiama derama medicininė priežiūra, būtų įmanoma lengviau gauti asmens tapatybę atitinkančius dokumentus ir pan.

LGBTQ+ žmonės ne kartą tapo liudininkais, kad padidėjęs matomumas, lemia ir didesnį pasipriešinimą iš žmonių, kurie nenori gilintis į problemų esmę bei siekia šią bendruomenę vėl nustumti į šešėlį.

Trans žmonės egzistavo visose kultūrose. Jie buvo vadinami skirtingai, tačiau kai kuriose tautose laikyti šventais. Bėgant šimtmečiams, dėka religinių įsitikinimų, požiūris į trans bendruomenę keitėsi. Šiandien siekiama, kad minėtos bendruomenės nariai vėl taptų pilnateisiais visuomenės nariais – su tomis pačiomis teisėmis, kurias turi kiti žmonės.

Mitas: trans žmonės apgailestauja, kad pakeitė lytį

Jie nesupranta ką daro, o po to gailisi – būtent tai stengiamasi įteigti visuomenei. Iš tiesų yra priešingai. Lyties keitimo procesas yra labai ilgas – metų metus trunkantis procesas. Beje, jis kainuoja didelius pinigus. Tik žmonės, kurie nežino ką patiria trans žmonės šio kelio eigoje – gali galvoti, kad toks mitas yra logiškas.

Pasitaiko pavienių atvejų, kai keitimo procesą pradėjęs žmonės vėliau nusprendžia sustoti ir jo netęsti. Pavyzdžiui, nutraukia hormonų terapiją. Šį apsisprendimą gali lemti įvairios aplinkybės, tačiau tai nereiškia, kad didžioji dauguma trans bendruomenės narių priima tokius sprendimus.

2019 m. Jungtinėje Karalystėje atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 3 398 lyties tapatybės klinikos lankytojai, nustatė, jog tik 16 žmonių – apie 0,47 proc. – apgailestavo dėl sprendimo pradėti lyties keitimo procesą.

Šiaurės Amerikoje atliktas tyrimas parodė, kad 94 procentai vaikų, kurie tapo trans, po penkerių metų ir toliau identifikuoja save kaip translyčius. Maždaug 1,3 procento jaunuolių perėjo į kitą tapatybę prieš grįždami prie trans tapatybės, o 2,5 procento vėliau pripažino esantys tos lyties, kuria ir gimė, o 3,5 procento - ne dvinarės  tapatybės.

Svarbu žinoti, kad lyties keitimo procesas nėra negrįžtamas. Jis prasideda nuo socialinės transformacijos – drabužių, išvaizdos keitimo. Vėliau, po ilgų konsultacijų su gydytojais ir specialistais, galima pradėti hormonų terapiją, plaukų šalinimą, balso keitimo praktikas ir jei žmogus pasiryžta – chirurginę intervenciją.

Pilna žmogaus transformacija gali užtrukti ir dešimtį metų. Tačiau politikai, neretai naudojasi visuomenės nežinojimu, lyties keitimo procesą pristato kaip vienadienį klausimą – neva spragtelėjai pirštais ir tai jau įvyko.