Vitalius: sovietmečiu represijas patyrę homoseksualūs asmenys turėtų sulaukti atsiprašymo

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Vitalius: sovietmečiu represijas patyrę homoseksualūs asmenys turėtų sulaukti atsiprašymo

Ket, 10/24/2024 - 10:30
Kategorija:
0 komentarų

Vitaliaus ir Albino meilę liudijantis, 22 tūkst. parašų surinkęs, santuokos pažymėjimas perduotas Nacionaliniam muziejui. Duodamas interviu LRT radijuj Vitalius pažymi, jog reikia, kad „ateities kartos žinotų, kokiame lygyje, kokiame dumble buvome“. Kartu vyras pabrėžia, kad iki šiol Lietuvoje nėra suvokimo, kad tam tikros institucijos turėtų atsiprašyti homoseksualių žmonių už savo elgseną sovietmečiu.

„Radijo laida ir ceremonija išjudino man gana netikėtus dalykus. Psichologai, psichoterapeutai rengia konferencijas apie darbą ir pagalbą LGBT bendruomenės nariams. Viskas prasidėjo nuo to, kad aš pradėjau galvoti, kad daugelyje šalių policijos, medicinos darbuotojai yra atsiprašę LGBT bendruomenės už priverstinį gydymą, gaudymą gatvėse, už įskaitų vedimą.

Šis dalykas buvo sujudėjęs, bet atrodė, kad tuoj ir baigsis – mes dar nepriaugę prie to, kad būtų atsiprašoma kaip Jungtinėse Amerikos Valstijose. Jungtinėje Karalystėje net religinės bendruomenės yra atsiprašiusios“, – LRT radijo laidai „10–12“ teigė Vitalius.

Vyras teigia, kad kai kurie psichiatrinių ligoninių darbuotojai slapta atsisakė gydyti homoseksualius žmones. Taigi suvokimas, kad LGBTQ+ žmonių „gydymas“ yra žalojantis buvo jau tuomet.

„Sužinojau įdomų faktą, kad Vilniaus psichiatrinėje ligoninėje tame skyriuje, kur buvo guldomi homoseksualai, buvo kelių slaugių grupelė, kurios duodavo visiškai kitokius vaistus, nei būdavo paskirta. Vietoj rimtų tablečių duodavo vitaminų. Didžiausia pagarba“, - sako jis.

Anot Vitaliaus, jam liūdna, kad Lietuvos policija iki šiol neprisiėmė atsakomybės ir viešai neatsiprašė už savo veiklą praeityje.

„Kadangi mano visa vaikystė prabėgo Kaune, tai į paminklą–obeliską, pastatytą policijai, aš žiūriu labai dvejopai. Mūsų policija dar neatsiprašė ir žinau, kad buvo kreiptasi į juos, tai jie paaiškino, kad negali to daryti, nes neišlikę archyvai, o atsiprašyti už tai, už ką dokumentų nėra, jie negali“, – teigia LRT radijo pašnekovas.