Paskelbtas vaivorykštės žemėlapis. Įvertinta ir LGBTQ+ teisių padėtis Lietuvoje
ILGA Europe paskelbė Europos vaivorykštės žemėlapį, kuriame vertinama LGBTQ+ asmenų teisinė ir politinė padėtis 49 Europos šalyse. Nepaisant didėjančių ir intensyvėjančių išpuolių, taip pat ir smurtinių, teisės aktų srityje daugelis šalių padarė pažangą. Taip pat pateiktas ir padėties vertinimas Lietuvoje.
ILGA Europe kasmet skelbia vertinimą. Jis sudaromas išnagrinėjus įstatymus ir teisinę padėtį pagal 74 kriterijus. Šalys suskirstomas pagal procentinę skalę nuo 0 iki 100 proc.
Devintus metus iš eilės Malta ir toliau užima pirmąją vietą Vaivorykštės žemėlapyje, surinkusi 88 proc. taškų. Trimis vietomis į viršų pakilo Islandija. Ji dabar yra antroje vietoje, nes uždraudė atvertimo terapiją, taip pat pertvarkė sveikatos priežiūros teikimo sistemą. Trečioji sąraše - Belgija, kuri taip pat uždraudė atvertimo terapiją, kuri žaloja LGBTQ+ žmones, bandant pakeisti jų seksualinę orientaciją į heteroseksualią. Penketuką geriausiųjų užbaigia Ispanija ir Danija.
Trys šalys, esančios kitame Vaivorykštės žemėlapio skalės gale, yra Rusija (2 %), Azerbaidžanas (2 %) ir Turkija (5 %). Rusija prarado 7 taškus ir nukrito 3 vietomis dėl federalinio įstatymo, draudžiančio legalų lyties pripažinimą ir įvairias sveikatos priežiūros paslaugas.
Vokietija, Islandija, Estija, Lichtenšteinas ir Graikija yra šalys, kurių balai šoktelėjo daugiausiai. Vokietija uždraudė neapykantos nusikaltimus dėl seksualinės orientacijos, lytinės tapatybės ir seksualinių savybių. Estija ir Graikija pakeitė savo įstatymus, kad tos pačios lyties poros galėtų tuoktis ir įvaikinti vaikus. Lichtenšteinas išplėtė įvaikinimo teises tos pačios lyties poroms.
ILGA Europe pastebi, kad daugelyje šalių teisės aktų pasiūlymai, kurie turėtų suteikti daugiau lygiateisiškumo, nuolatos svarstomi, bet nepajuda į priekį.
„Nepaisant daugybės teismų bylų bei tarptautinių institucijų rekomendacijų, Lietuva nepasiekė tos pačios lyties porų pripažinimo“, - rašoma ataskaitos pristatyme.
Taigi, per metus Lietuva, lyginant su praėjusiais metais, pakilo tik viena pozicija ir užima 35-ąją vietą sąraše. Būtina pabrėžti, kad prieš dešimt metų, 2014-aisiais Lietuva buvo 33. Taigi, kitos šalys sugebėjo padaryti žymiau daugiau, kad aplenktų Lietuvą. Ilguoju laikotarpiu mūsų šalis vis labiau atsilieka.
Daugiau informacijos ČIA.
- Prisijunkite arba užsiregistruokite jei norite komentuoti