Nusivylimas. Prancūzijos prezidentas palaiko įtraukios kalbos draudimą

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Nusivylimas. Prancūzijos prezidentas palaiko įtraukios kalbos draudimą

Pen, 11/03/2023 - 09:00
Kategorija:
0 komentarų

Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas pareiškė pritariantis įstatymo projektui, kuriuo būtų uždrausta naudoti įtraukiąją kalbą, t.y. rašymo būdui prancūzų kalba, kai tam tikriems žodžiams suteikiamos tiek vyriškos, tiek moteriškos giminės formos. Jis nemato galimybių tokią kalbą naudoti švietimo įstaigose ar rengiant vyriausybės dokumentus.

„Mūsų kalboje vyriškoji giminė taikoma kaip neutrali“, – sakė E. Macronas. - „Nereikia dėti taškų viduryje žodžių, brūkšnelių ar nieko, kas paverstų tekstą neįskaitomu“.

Įtraukios kalbos šalininkai siekia pakeisti nusistovėjusią tvarką, kurioje vyras užima centrinę rolę visose sferose, taip pat ir kalboje. Dabar prancūzų kalboje dominuoja vyriškoji giminė, rašo lgbtqnation.com. Vengiant ta, tikrų terminų, ar naudojant taškus, brūkšnelius galima kalbą pritaikyti visoms lytims.

Pavyzdžiui, žodis commerçant reiškia vyrą, o commerçante – moterį. Jei kas nors rašytų apie parduotuvių savininkus apskritai, vietoj to, kad naudotų vyrišką giminę, galėtų naudoti užrašus commerçant.e arba commerçant-e, arba commerçant.e.s arba commerçant-e-s  - kai kalbama apie daugiskaitą.

Mokslininkai pastebi, kad vyriškoji giminė dabar naudojama apibūdinti visus žmones, net jei tų žmonių grupėje yra ne tik vyrai, bet ir moterys. Tai turi įtakos kaip visuomenė suvokia skirtingų lyčių vaidmenis visuomenėje ir jų svarbą. Deja, Prancūzijos politikams tai nė motais.

Šalies Senate 221 politikas pritarė įtraukios kalbos draudimui, 82 pasisakė prieš - daugiausia kairieji.

Įstatymo projekto šalininkai teigia, kad įtraukioji kalba daro užrašytą tekstą „neįskaitomu“ disleksiją turintiems žmonėms. Kiti politikai tokį argumentą atmeta ir sako, kad įtraukios kalbos naudojimas leidžia žmonėms susitapatinti su tekstu - taigi kelia emocijas reikalingas jį geriau suprasti.

Dėl įstatymo turėtų balsuoti ir šalies nacionalinė asamblėja. Kol kas balsavimo data nėra žinoma.