Europos Žmogaus Teisių Tesimas sako, kad Rumunija turi pripažinti tos pačios lyties asmenų civilines sąjungas

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Europos Žmogaus Teisių Tesimas sako, kad Rumunija turi pripažinti tos pačios lyties asmenų civilines sąjungas

Tre, 05/24/2023 - 09:36
Kategorija:
0 komentarų

Europos žmogaus teisių teismas Strasbūre paskelbė, kad Rumunija turi pareigą tinkamai pripažinti ir apsaugoti tos pačios lyties asmenų santykius. Patvirtinta, kad ši šalis pažeidė 21-os tos pačios lyties poros teisę į šeimos gyvenimą.

Dvidešimt viena tos pačios lyties pora kreipėsi į Strasbūro teismą, tvirtindama, kad negali sudaryti jokios teisiškai pripažintos sąjungos Rumunijoje ir neturi jokių priemonių teisiškai apsaugoti savo santykius, skelbia Euractiv.com.

Teismas nurodė, kad Rumunija privalo tinkamai pripažinti ir apsaugoti tos pačios lyties asmenų santykius, nors ji „turi diskreciją dėl formos ir teikiamos apsaugos“.

Teismas pridūrė, kad nė vienas iš vyriausybės argumentų dėl tos pačios lyties asmenų santuokų negali nusverti pareiškėjų intereso, kad jų sąjungos būtų pripažintos.

„Dabar du kartu gyvenantys žmonės yra tik du nepažįstami gyvenantys tame pačiame name. Jei vienam iš jų kas nors atsitinka, kitas negali jo lankyti ligoninėje, jei vienas miršta, kitas negali nieko paveldėti, nes nėra santykių, jie nėra giminaičiai, nėra sutuoktiniai“, – sprendimą Euroactiv komentavo Klužo teisėjas Cristi Danilet.

Strasbūro teismo sprendimas yra įpareigojantis, tačiau Rumunijos valstybė stengsis išvengti jo įgyvendinimo „ypač prieš rinkimų kampaniją, nes tai jautri tema, Rumunijos stačiatikių bažnyčia, ekstremistai vėl bus pakilime“, sakė teisėjas.

„Jie naudos tai kaip įrankį prieš demokratiją. Tačiau iš tikrųjų šis sprendimas yra demokratijos rezultatas. Demokratinėje valstybėje žmonės lygūs. Jie negali būti priversti tuoktis, kad būtų apsaugoti valstybės“, – pridūrė C. Danilet.

Žmogaus teisių teisininkė Lustina Popescu paaiškino, kad sprendime nurodyta tai, ką Rumunijos Konstitucinis Teismas pasakė 2018 metais Coman byloje: tos pačios lyties poros taip pat yra šeimos ir joms reikia teisinės apsaugos.

„EŽTT vis dar yra bylų ir bus daugiau apkaltinamų nuosprendžių Rumunijai, jei valstybė nepripažins šių šeimų“, – sakė teisininkė.

Rumunijos valdžios institucijos teigė, kad tos pačios lyties asmenų teisės galėtų būti apgintos sudarant privačias sutartis.

„EŽTT sprendimas įpareigoti Rumuniją pripažinti tos pačios lyties asmenų šeimas prieštarauja mūsų puoselėjamiems idealams. Jie nusprendė negerbti judėjų-krikščioniškos civilizacijos branduolio – šeimos, kurią sudaro vyras ir moteris, šimtmečius mūsų bendruomenių ramstis“, – sakė liberalų partijos PNL generalinis sekretorius Robert Sighiartau.

Europos žmogaus teisių teismas atmetė šiuos argumentus. Spendime teigiama, kad neigiamas požiūris į tos pačios lyties poras negali būti svaresni už pareiškėjų interesus sulaukti jų santykių pripažinimo. Juo labiau, kad tokių santykių pripažinimas nepakenktų santuokos institutui, nes priešingos lyties poros vis tiek gali tuoktis.