Europos Komisija siūlo apsaugą LGBTQ+ šeimų vaikams

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Europos Komisija siūlo apsaugą LGBTQ+ šeimų vaikams

Tre, 12/07/2022 - 17:30
Kategorija:
0 komentarų

Šiandien Europos Komisija, po ilgų raginimų imtis veiksmų, paskelbė pasiūlymą, kuriuo norima apsaugoti LGBTQ+ porų auginamus vaikus. Ji siūlo įteisinti principą, kad jei žmogus yra pripažintas vienu iš vaiko tėvų vienoje valstybėje narėje, tokį pripažinimą turėtų taikyti ir kitos šalys.

LGBTQ+ šeimos iki šiol patyria diskriminaciją daugelyje šalių narių, ypač jei tėvams reikia persikelti gyventi į kitą Europos Sąjungos šalį. Ne visos šalys pripažįsta LGBTQ+ šeimas kaip tokias, todėl tėvai kirtę vienos šalies sieną teisiškai netenka apsaugos ir yra traktuojami kaip nesusiję asmenys. Dėl to nukenčia vaikai - nes vienas iš tėvų automatiškai netenka teisių į vaiką.

Kai kuriais atvejais nutinka taip, kad abu tos pačios lyties asmenys netenka teisių į vaiką, nes jis pradėtas surogatinės motinystės pagalba arba biologinis tėvas/mama yra mirusi.

Nors teoriškai visos valstybės narės sutinka, kad jos turi išduoti leidimą gyventi tos pačios lyties ES piliečio sutuoktiniui, vis dar yra vienuolika valstybių narių, kuriose vaiko teisėti tėvai negali turėti dviejų moterų ar dviejų vyrų.

Skaičiuojama, kad dėl tokios diskriminacijos Europos Sąjungoje jau nukentėjo du milijonai vaikų.

Šiandien Europos Komisija pasiūlė reglamento projektą, kuriuo norima įteisintų LGBTQ+ tėvų pripažinimą visose Europos Sąjungos šalyse narėse. Jei vienoje šalyje žmogus yra pripažįstamas tėvu ar mama, tokiu atveju pripažinimas galiotų visoje ES.

Tiesa pasiūlymas turi ir esminių trūkumų. Norint priimti tokį pasiūlymą teks Taryboje sulaukti vienbalsio palaikymo. Akivaizdu, kad tokiam siūlymui šiandien gali priešintis Vengrija ir Lenkija.

 Reglamentas nesiūlo užtikrinti tos pačios lyties sutuoktinių ir registruotų partnerių pripažinimo pagrįsto laisvo judėjimo teisėmis. O tai reikštų, kad susituokusios poros atvykusios į kitą šalį, kur vienalytės santuokos nėra įteisintos, santuokos nebus automatiškai pripažįstamos.