Lenkijos aukščiausias teismas: tos pačios lyties asmenų santuokos sudarytos užsienyje turi būti pripažintos

Skaitymo laikas
Mažiau nei
1 minutė
Perskaityta

Lenkijos aukščiausias teismas: tos pačios lyties asmenų santuokos sudarytos užsienyje turi būti pripažintos

Sek, 11/06/2022 - 16:00
Kategorija:
0 komentarų

Lenkijos Aukščiausiasis Teismas nusprendė, kad kitose šalyse tos pačios lyties asmenų sudarytų santuokų pripažinimas neprieštarauja Konstitucijai.

Ilgus metus kraštutinių pažiūrų politikai Lenkijoje tvirtino, kad tos pačios lyties asmenų santuokos neįmanomos, nes jas draudžia šalies Konstitucija. Ketvirtadienį priimtas teismo sprendimas tai paneigia.

Lenkijos Konstitucijos 18 straipsnyje teigiama, kad „santuoką kaip vyro ir moters sąjungą, šeimą, motinystę ir tėvystę globoja bei saugo Lenkijos Respublika“.

Tos pačios lyties asmenų santuokos priešininkai teigė, kad tai reiškia, kad santuoka apibrėžiama kaip sąjunga sudaroma išskirtinai tarp vyro ir moters. Tačiau daugelis teisės ekspertų teigė, kad nors tokias santuokas saugo ir globoja valstybė, Konstitucija nedraudžia kitų rūšių sąjungų.

Šią savaitę Lenkijos Aukščiausiasis Teismas tai tik patvirtino: „Konstitucijos 18 straipsnis pats savaime negali būti kliūtis perdaryti užsienio santuokos liudijimą, jei santuokos institutas, kaip tos pačios lyties asmenų sąjunga, buvo numatyta vidaus [teisinėje] sistemoje“.

Teismas pažymėjo, kad nors „šiuo metu Lenkijos įstatymų leidėjas nėra apsisprendęs priimti tokių sprendimų“, „nagrinėjama Konstitucijos nuostata nedraudžia įstatyminio tos pačios lyties asmenų sąjungų reguliavimo“.

Bylą į teismą parengė Lenkijos influenceriai Jakubas Kwiecińskis ir Dawidas Mycekas – gėjų pora, penkerius metus kovojusi už tai, kad jų santuoka būtų pripažinta Lenkijoje po to, kai jie susituokė Portugalijoje. Tiesa teismas atmetė poros skundą, kita vertus paskelbė savo sprendimą, kuris yra svarbus žingsnis į priekį užtikrinant LGBTQ+ asmenų lygiateisiškumą.