Psichologė atskleidė, ką mokyklose turi ištverti LGBTQ+ paaugliai

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Psichologė atskleidė, ką mokyklose turi ištverti LGBTQ+ paaugliai

Pir, 03/28/2022 - 20:30
Kategorija:
0 komentarų

Beveik pusė Lietuvos LGBTQ+ paauglių viešose vietose jaučia nuolatinę baimę būti užpulti arba įžeisti, praėjusią savaitę surengtoje konferencijoje „Lytiškumo ugdymo vizija“ sakė psichologė, viena iš iniciatyvos „Sąmoninga šeima“ įkūrėjų Miglė Motiejūnė. Anot jos, tokia nuolat jaučiama įtampa turi itin žalingų psichologinių padarinių, skelbia Jarmo. Su sunkumais dažnai susiduriama ir mokyklose.

„Dalis paauglių, kuriuos konsultuoju, priskiria save LGBTQ+ asmenims ir viena vertus, man džiugu, kad jie pakankamai supranta savo lyties tapatumą, jie supranta, kad tai yra buvimas žmogumi, tai nėra liga ar kažkas, ką reikėtų keisti, bet kita vertus, kas ryškėja konsultacijų metu ir tikiu, kad kolegos psichologai irgi su tuo susiduria, tai ilgainiui vis tiek girdisi, kad paauglys pasakoja apie tai, kad jeigu būtų kitoks, gal neturėtų tokių problemų, kokias turi, gal reikia labiau pasistengti, kad situacija pasitaisytų, gal reikia pasikeisti“, – kalbėjo psichologė.

M. Motiejūnė dėstė, kad apie seksualinės orientacijos pakeitimą jaunuoliai pasvarsto nesulaukdami pagalbos – jiems tiesiog siūloma nesidemonstruoti. Tačiau psichologė kartu akcentavo, kad terapijos, kuriomis mėginama keisti seksualinę orientaciją, tik pakenkia: po jų LGBTQ+ asmenys jaučia didesnį polinkį į savižudybę, pasišlykštėjimą savimi, nebegali kurti intymių santykių.

„Kai paaugliai pradeda pasakoti apie savo patirtis, kurias jie pas mane atsineša, pradeda ryškėti tai, kad tai yra paaugliai, kurie ne tik sulaukia atstūmimo iš bendraamžių, <...> bet ir trūksta švietimo pedagogams, suaugusiems žmonėms. Tą patį pasakoja ir mano klientai – jie patyrė patyčias iš mokytojų, iš tėvų, sulaukė atstūmimo maldos namuose, pavyzdžiui, buvo išvadinti velnio nešėjais, satanistais ir panašiai, sulaukė patyčių ir prekybos centruose, kažkokių įžeidžių replikų. Šie paaugliai pasakoja, kad net jeigu ir kreipiasi pagalbos, jie išgirsta, kad nereikia demonstruotis ir nebus problemos“, – dėstė M. Motiejūnė.

Remiantis Lietuvoje surinktais duomenimis, net 41 proc. apklaustų lietuvių paauglių dažnai arba nuolatos viešoje vietoje jaučia baimę būti užpulti arba įžeisti. Kitose ES šalyse tokius jausmus jaučia 33 proc. asmenų.

Be to, psichologė teigė, kad vos 16 proc. paauglių, gyvenančių Lietuvoje, dažnai arba nuolat yra atviri su kitais apie savo homoseksualumą, biseksualumą, transeksualumą, interseksualumą, o tuo metu ES šalyse šis procentas kur kas didesnis ir siekia 47 proc. Be to, anot M. Motiejūnės, 47 proc. Lietuvos paauglių mokyklose slepia savo priklausymą LGBTQ+ asmenų grupei.

Daugiau Jarmo.