Europos Komisija renkasi tylą. Kodėl nesipriešinama Orbanui?

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Europos Komisija renkasi tylą. Kodėl nesipriešinama Orbanui?

Ant, 05/27/2025 - 08:15
Kategorija:
0 komentarų

Vakar paskelbta, kad Europos Komisijos pirmininkės Ursulos von der Leyen biuras rekomendavo komisarams nevykti į Budapeštą birželio 28 d. kur, nepaisant draudimo, vyks LGBTQ+ eitynės. GayLine.LT redakcija pateikia argumentus kodėl galėjo gimti toks sprendimas.

„Ursulos von der Leyen kabinetas gana aiškiai nurodė, kad nenori nieko pamatyti „Pride“ eitynėse. Komisarai nenori veltis ir kurti vidinių įtampų, – „Euractiv“ sakė vienas informuotas šaltinis. – „Manoma, kad neturėtume provokuoti Viktoro Orbano jo paties teritorijoje“.

Susijęs straipsnis - KVIETIMAS. Dalyvauk Pride eitynėse Budapešte!

Europos Komisija ne kartą yra reiškusi paramą LGBTQ+ žmonėms, tačiau Vengrijos valdantiesiems uždraudus renginius, kurie neva gali kenkti vaikams – jokių žingsnių prieš šalį nebuvo imtasi. Dėl to Komisija jau yra sulaukusi nemažai kritikos.

„Panašu, kad ši tyla gali būti didesnio plano dalis. Orbanas yra laimėjęs rinkimus pasirinkdamas LGBTQ+ žmones kaip taikinius ir gąsdindamas visuomenę nebūtais dalykais. Tai jau suveikė ir gali padėti jam rinkimuose dar kartą, nes jis aiškina ginantis tikrąsias Vengrijos vertybes nuo „supuvusių“ vakarų.

Būtent todėl, mano nuomone, Europos Komisija nenori duoti dar vieno įrankio Orbanui veikti prieš artėjančius 2026 metų balandžio mėnesio parlamento rinkimus. Jo galimybės laimėti rinkimuose šiuo metu yra apylygės su Orbanui oponuojančia partija“, - sako GayLine.LT redaktorius Martynas Norbutas.

Jis primena, kad 2022 metais būtent Komisija kreipėsi į Europos Sąjungos Teisingumo Teismą dėl Vengrijos priimto įstatymo ribojančio informaciją apie LGBTQ+ asmenis. Vėliau prie ieškinio prieš Vengriją prisijungė nemažai Europos Sąjungos šalių.

„Nenuostabu, kad Europos Komisijos prezidentė rekomendavo komisarams nevykti į Budapeštą. Ten tikrai bus nemažai Europos Parlamento narių, kurie galės išreikš paramą žmogaus teisėms ir priešintis rėžimui. Tačiau parlamentarai visada traktuoti kaip galintys veikti plačiau. Visiškai kas kita būtų Komisijos narių dalyvavimas“, - teigia M. Norbutas.

Anot jo, Komisija greičiausiai ir toliau stengsis nesikišti, likti nuošalyje ir stebėti įvykius Vengrijoje. Jei po parlamento rinkimų Orbano partija ir toliau išlaikytų valdžią – greičiausiai būtų pradėti teisiniai procesai ir dėl teisių į susirinkimo laisvę ir saviraišką pažeidimų.