Tabletė po sekso gali padėti sumažinti tikimybę užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Tabletė po sekso gali padėti sumažinti tikimybę užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis

Pir, 09/04/2023 - 09:00
Kategorija:
0 komentarų

Lytiniu keliu plintančių infekcijų skaičius gali netrukus dar labiau sumažėti. Vis daugiau gydytojų Jungtinėse Amerikos Valstijose aktyvų seksualinį gyvenimą gyvenantiems gėjams ir biseksualiems vyrams skiria mažas gerai žinomo antibiotiko dozes, kad padėtų išvengti chlamidijų, gonorėjos ir sifilio infekcijų.

Doksiciklinas tradiciškai vartojamas bakterinėms lytiniu keliu užkrečiamoms ligoms (LPI) gydyti. Tačiau naujausi tyrimai rodo, kad viena 200 mg vaisto dozė gali būti veiksminga siekiant užkirsti kelią infekcijoms, jei antibiotikas išgeriamas praėjus ne daugiau nei 72 valandoms po nesaugių lytinių santykių, skelbia CNN.

Šis metodas sulaukė tiek medikų dėmesio. Planuojama, kad JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centrai per kelias ateinančias savaites paskelbs dokumentą, kuriame pateiks patarimus kaip sveikatos priežiūros darbuotojai turėtų taikyti prevencinį gydymą.

„Sifilio atvejų skaičius Jungtinėse Valstijose yra didžiausias per daugiau nei 50 metų. Tautai reikia naujų priemonių užkirsti kelią LPI“, – elektroniniame laiške CNN teigė daktaras Jonathan Mermin.

Tiesa, kai kurie ligų kontrolės ir prevencijos centrai jau kurį laiką taiko panašaus pobūdžio gaires. Pavyzdžiui Kalifornijoje rekomenduojama skirti doksiciklino dozę vyrams, turintiems lytinių santykių su vyrais arba trans moterimis, kurios per pastaruosius 12 mėnesių sirgo bent viena bakterine lytiškai plintančia liga. Analogišką praktiką taiko ir Vašingtono valstiją.

„Vis daugiau gydytojų skiria savo pacientams doksicikliną kaip prevenciją, įskaitant daugelį žinomiausių šalies klinikų. Doksiciklinas yra saugus, nebrangus, gerai suprantamas vaistas“, – teigia David C. Harvey, Nacionalinės STD direktorių koalicijos vykdomasis direktorius.

Neseniai atliktas tyrimas parodė, kad šio antibiotiko vartojimas apie 65 % sumažina gonorėjos, chlamidijų ir sifilio užsikrėtimo skaičius. Tyrime dalyvavo apie 500 vyrų, kurie turi lytinių santykių su vyrais ir translytėmis moterimis. Tyrimas atliktas nuo 2020 m. rugpjūčio iki 2022 m. gegužės mėn. Tyrimo rezultatai, paskelbti balandį New England Journal of Medicine.

Tiesa, tyrimas pateikė ir kitų rezultatų. Pacientai naudojantys minėtą antibiotiką dažiau susirgo gonorėjos forma, kuri turėjo atsparumą doksiciklinui. Atsparumas neretai atsiranda dėl per didelio antibiotikų vartojimo. Bakterijos ir grybeliai sugeba prisitaikyti ir adaptuotis taip, kad jų vaistai nebeveikia. Mokslininkai teigia, kad toks atsparumas išsivystė tik labai mažam tiriamųjų kiekiui ir todėl jį reikėtų tirti nuodugniau, kad įrodyti ryšį tarp naudoto metodo ir neigiamų pasekmių.

 

GayLine.LT pažymi, kad antibiotikus paskirti vartoti gali tik gydytojas po išsamios konsultacijos.