Aivaras Žilvinskas: tos pačios lyties partnerystės galėtų būti registruojamos jau dabar

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Aivaras Žilvinskas: tos pačios lyties partnerystės galėtų būti registruojamos jau dabar

Pen, 05/05/2023 - 08:15
Kategorija:
0 komentarų

Tos pačios lyties šeimų interesus teismuose ginantis advokatas Aivaras Žilvinskas teigia, kad teismo sprendimas registruoti partnerystę neprieštarautų nei vienam Lietuvos įstatymui. Jis apgailestauja, kad tokio paprasto sprendimo kol kas nesiryžtama priimti.

„Konstitucija visais atvejais taikoma tiesiogiai, spragų jojo nėra, visų žmonių teisės turi būti užtikrintos. Be to partnerystės klausimas net nekelia Konstitucinių problemų. Kitaip tariant, partnerystės sutartis yra teisėtai sudaroma laisva žmonių valia, tai nei vienam įstatymui ji neprieštarauja, o tai kas neprieštarauja įstatymams - negali būti ribojama“, - LRT Aktualijų studijoje sakė advokatas.

Jis pabrėžė, kad Konstitucinis teismas jau yra išaiškinęs kas yra laikoma šeima. Taigi teismas jau galėjo patenkinti vienalytės poros prašymą registruoti jų partnerystę, o ne ieškoti kaip nuo to išsisukti.

„Yra aiški Konstitucinio teismo praktika. Tiek vienuoliktais, tiek devynioliktais metais konstatuota, kad yra atskirti santuokos klausimai nuo visų kitų šeimos formų klausimų. Yra išaiškinta, kad kitos šeimos formos yra lyčiai neutralios ir čia nekyla jokių klaustukų.  (...) Galėjo priimti vien tuo pagrindu. Net nereikėjo žiūrėti į tarptautines praktikas ar konvencijas“, - sako Aivaras Žilvinskas.

Anot advokato, Seimas nežada pasistūmėti į priekį užtikrinant visiems šalies piliečiams deramą apsaugą. Tiesa, ir šiuo metu parlamente parengti įstatymų projektai yra daugiau „pasityčiojimas“, nei realus klausimo sprendimas.

„Niekaip neišspręstų problemos, kad Lietuva yra viena iš trijų Europos Sąjungos valstybių, kurioje nėra jokio reguliavimo. Kaip ir Rusijoje. Net jei būtų priimtos šios alternatyvos, bet kuriuo atveju pažeidimas konvencijos išliktų ir Europos Žmogaus Teisių teismas pripažintų tą pažeidimą vis tiek. Nes šeimos sąvokos tose alternatyvose nėra“, - apie Seime svarstomus projektus kalbėjo advokatas.