Šimtmetį Rusija stengėsi nuslėpti, kad „Spragtuko“ kompozitorius yra gėjus

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Šimtmetį Rusija stengėsi nuslėpti, kad „Spragtuko“ kompozitorius yra gėjus

Pen, 12/30/2022 - 19:18
Kategorija:
0 komentarų

Piotras Iljičius Čaikovskis savo gyvenime turėjo homoseksualių santykių su dešimtimis vyrų. Tačiau Rusija stengėsi tai nuslėpti dar net neatšalus jo kūnui.

Viskas prasidėjo nuo melo apie muzikos genijaus mirtį, rašo PinkNews. P. Čaikovskiui mirus, jo brolis netruko pareikšti, kad jis išgėrė nevirinto vandens restorane ir susirgo cholera. Jis nuslėpė, kad tariamai kompozitorius nusinuodijo. Kai kurie mokslininkai teigė, kad šiam žingsniui jis pasiryžo siekdamas išvengi skandalo visuomenei sužinojus, jog jis yra homoseksualus.

Prireikė beveik šimtmečio, kad pradėtų aiškėti tiesa. Tiesa ir šiandien ji nėra palanki Kremliui, teigiančiam, kad homoseksualumas yra „importuotas iš Vakarų“.

Muzikologė Alexandra Orlova buvo viena tų, kuri demaskavo ilgus metus slėptą tiesą apie P. Čaikovskį. 1981 m. vasario mėnesį paskelbtame tekste ji paskelbė, kad P. Čaikovskis buvo paskatintas nusižudyti „garbės teismo“, sudaryto iš senų klasiokų. Pastarieji taip reagavo į žinią apie kompozitoriaus romaną su bajoro sūnėnu. Informacija apie tai pasiekė carą. Išsigandęs, kad jo homoseksualumo paslaptis netrukus taps vieša, buvo nuspręsta, kad mirtis gali apsaugoti P. Čaikovskio statusą ir šeimą, įskaitant jo gėjus giminaičius.

A. Orlovos teiginiai buvo pagrįsti 1966 metais interviu su vyru, kuris tvirtino, kad jo tėvas dalyvavo tariamame 1893 m. teisme.

Sovietai iš kart ėmėsi neigti mokslininkės išvadas. Nepaisant to, kad mokslininkė turėjo dokumentą įrodantį, kad muzikos genijaus patikėtinis atnešė nuodų savo senam draugui. Nors išlikusi gydytojo pažyma apie mirties priežastį nuo choleros – tai taip pat lengvai paneigiamas faktas. Viešų P. Čaikovskio laidotuvių metu žmonės bučiavo jo lavoną ir niekas neužsikrėtė cholera.

„Visas mano gyvenimas buvo nelaimių grandinė dėl mano seksualumo“, – rašė P. Čaikovskis viename laiške, kurį Rusijos vyriausybė slėpė nuo visuomenės.

Tik 2009 m. „Čaikovskio dokumentai“, daugiau nei 5000 intymių jo laiškų ir žurnalų įrašų anglų kalba tapo pasiekiami plačiajai visuomenei. Tai buvo pirmas kartas istorijoje, kai Vakarų pasauliui buvo suteikta prieiga prie kompozitoriaus užrašų, įskaitant tokius tekstus:

„Dabar išgyvenu labai kritinį savo gyvenimo laikotarpį. Išsamiau papasakosiu vėliau, bet kol kas tiesiog pasakysiu, kad nusprendžiau susituokti. Tai neišvengiama. Turiu tai padaryti ne tik dėl savęs, bet ir dėl tavęs, Modeste, ir dėl visų, kuriuos myliu. Manau, kad mūsų abiejų nusiteikimas yra didžiausia ir neįveikiama kliūtis laimei, todėl turime kovoti su savo prigimtimi pagal savo galimybes. Kiek galiu pasakyti, aš padarysiu viską, ką galiu, kad šiais metais susituokčiau, ir jei man pritrūks reikiamos drąsos, bet kokiu atveju amžiams atsisakysiu savo įpročių“, - rašė kompozitorius.

Tik po trijų savaičių po šio įrašo Modestei atsirado prierašas: „Pasirodo, aš taip įsitvirtinęs savo įpročiuose, kad neįmanoma jų visų mesti į šalį. Nuo šio laiško tau, jau kokius tris kartus atsidaviau savo prigimtinių polinkių jėgai“.

Nepaisant atskleistos tiesos, Rusiją iki šiol kankina neapykanta LGBTQ+ žmonėms. Neseniai priimtas „gėjų propagandos“ įstatymas draudžia viešai pateikti bet kokią informaciją apie gėjus. Taigi ir tekstai apie Piotro Čaikovskio homoseksualumą ar bet koks jo gyvenimo tyrimas šia tema negalės būti publikuojamas.