Po jaunos ispanės nužudymo Belgija imasi pokyčių teisinėje sistemoje

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Po jaunos ispanės nužudymo Belgija imasi pokyčių teisinėje sistemoje

Ket, 11/17/2022 - 12:23
Kategorija:
0 komentarų

Belgijos vyriausybė nusprendė, kad nuo šiol į moterų ir mergaičių nužudymus, padarytus lyties pagrindu, bus žiūrima gerokai griežčiau. Atskiru įstatymu norima rinkti statistinius duomenis, policijos pareigūnai įpareigojami dalyvauti mokymuose, apibrėžiamos skirtingos smurto formos prieš moteris - išskiriant šiuos nusikaltimus kaip atskirą grupę.

Pagal įstatymą, femicidui (tyčiniam moterų nužudymui dėl jos lyties) baudžiamojoje teisėje bus suteikta speciali klasifikacija, skelbia Euractiv. Šis įstatymo projektas gimė po jaunos ispanės nužudymo Briuselyje, kurį įvykdė jos buvęs partneris.

Įstatyme išskiriamos kelios femicido formos (intymios, neintymios ir netiesioginės moterų žudynės, taip pat žmogžudystės dėl lyties) ir apibrėžiamos skirtingos smurto formos, pvz. seksualinis ar psichologinis smurtas.

Siekiant įvertinti problemos mastą, įstatymas taip pat leis rinkti statistinius duomenis, bus skelbiama metinė ataskaita. Jame turėtų būti pateikti pagrindiniai statistiniai duomenys, aukų ir nusikaltėlių charakteristikos, taip pat aukos ir nusikaltėlio santykiai. Kas dvejus metus bus atliekamas detalus duomenų tyrimas ir specialus komitetas analizuos duomenis, kad nustatytų teisinius trūkumus ir pateiktų rekomendacijas Vyriausybei.

Siūlomame įstatyme minimi policijos mokymai. Policija ir teismai, siekdami geriau įvertinti aukai kylančią riziką ar nusikaltėlių pavojingumą, tyrimo metu turės naudoti rizikos vertinimo ir valdymo įrankį. Šis įrankis dar neturi analogų pasaulyje.

Pokyčius paskatino spalį Briuselyje rasta nužudyta 23 metų ispanė. Jos buvęs partneris, 24 metų vyras, atvyko iš Ispanijos, norėdamas įtikinti ją grįžti su juo atgal į jų šalį. Vyras kelis kartus dūrė moteriai peiliu, o vėliau bandė nusižudyti iššokdamas pro langą. Policiją jį sulaikė ir nuvežė į ligoninę.

2022 m. Belgijoje buvo įvykdyta mažiausiai 19 femicidų. Kadangi oficialios statistikos apie tokio tipo nusikaltimus trūko, pilietinė visuomenė buvo atsakinga už šių nusikaltimų registravimą. Remiantis femicidams Belgijoje registruoti skirtos svetainės „StopFeminicide“ duomenimis, 2021 m. šalyje įvykdyti 22, 2020 m. – 27, 2019 m. – 24, 2018 m. – 39, o 2017 m. – 43 tokio tipo nusikaltimai.

Annika Ojala, Europos Parlamento Žaliųjų/EFA Teisių ir demokratijos kampanijos vadovė sakė: „Žaliosios valstybės sekretorės Sarah Schlitz vadovaujama Belgija ką tik įsirašė į istorijos knygas, nes Belgija tapo pirmąja Europos šalimi, pateikusi įstatymas prieš femicidą! Tai didžiulė pilietinės visuomenės, aukų šeimų ir feminisčių laimėjimas visoje Europoje“.

Belgijos valstybės sekretorė atsakė, kad tai „geras atsakas į daugybę pilietinės visuomenės prašymų, paremtas jų pastangomis“, taip pat „didelis žingsnis siekiant užbaigti moterų žudymą“. Ji taip pat tikisi, kad Belgija gali būti „įkvėpimo šaltinis kitoms valstybėms narėms“.

Femicidas jau buvo įtrauktas į Ispanijos (2004 m.) ir Italijos (2013 m.) baudžiamuosius kodeksus, tačiau Belgija yra pirmoji sukūrusi atskirą įstatymą kovojant su tokio tipo nusikaltimais.