• Jaanus Samma darbas

Kauno bienalėje - kilimas vaizduojantis gėjus pirtyje

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Kauno bienalėje - kilimas vaizduojantis gėjus pirtyje

Št, 09/23/2023 - 10:00
Kategorija:
0 komentarų

Jaanus Samma – Taline gyvenantis vizualiųjų menų kūrėjas savo darbus pristato įvairiose parodose. Ne išimtis ir Kauno bienalė. Įkvėpimo ieškodamas istorijoje ir queer kultūroje, menininkas savo kūryboje gvildena vyrų seksualumo reprezentacijos klausimus.

Šiuo metu menininkas įgyvendina projektą, kurio metu pristato kilimus. Juose - queer tematika. Kodėl kilimus, paklausite? Jaanus Samma sako, kad jį įkvėpė XX a. pradžioje egzistavęs vestuvių paprotys, kai nuotaka turėdavo šiai progai nuausti kilimą.

„Pagal paprotį, nuotaka savo vestuvėms nuausdavo kilimą, kuris, buvo tikima, veikė kaip galingas vedybinę laimę nešantis simbolis.  Vestuviniame kilime paprastai vaizduojama pora ir juos lydintys reikšmingi objektai, tokie kaip sodyba, arklys ir kt. Taip pat juose būna geometrinių liaudies ornamentų“, - sako Jaanus pridurdamas, kad jam svarbu kilimuose kalbėti apie queer interpretacijas.

„Menininkas paruošė net kelis kūrinius šia tema. „Kilimas, kurį rodysiu Liublianoje, iš pažiūros primena etnografinį objektą. Tačiau, įsižiūrėjus įdėmiau, matyti gėjų atributika ir fetišistiniai objektai tokie kaip jockstrap apatiniai, sportinės kojinės ir kt.“, - teigia menininkas.

Vienas iš jo darbų skirtas ir Kauno bienalei. „Kauno bienalei ruošiu kilimą apie pirčių tradiciją. Kadaise miestų pirtys atliko svarbų vaidmenį gėjų sekso partnerių paieškose. Neabejotinai tradicinėse kaimo bendruomenėse socialinės taisyklės buvo gana griežtos, pirtys dažniausiai buvo naudojamos higienai ir kai kurioms medicininėms procedūroms. Bet pirtys visada buvo vieta kur tarpasmeninės ribos buvo kur kas laisvesnės. Nuogi kūnai čia pažeidžiami ir laisvi nuo drabužių dažnai primetamos hierarchijos“, - pasakoja Jaanus Samma.

 

Žymos