Konstitucinio Teismo pirmininkė Jočienė: šeimai sukurti nėra būtina santuoka

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Konstitucinio Teismo pirmininkė Jočienė: šeimai sukurti nėra būtina santuoka

Ant, 10/25/2022 - 15:00
Kategorija:
0 komentarų

Lietuva mini Konstitucijos 30-metį Konstitucinio Teismo pirmininkė Danutė Jočienė LRT prakalbo apie tai, kad Lietuvos visuomenės žinios apie Konstituciją yra vis dar nepakankamos. Kaip pavyzdį ji pasitelkė diskusijas dėl šeimos sampratos.

„Mūsų visuomenėje labai daug diskusijų sukelia, kad ir sakykim ta pati šeimos koncepcija, kurią Konstitucinis Teismas sprendė 2011 metais, pabrėždamas, kad šeimos ryšiai kyla ne tik santuokos pagrindu, o šeima turi būti suprantama plačiau“, - sakė D. Jočienė.

Ji labai aiškiai pabrėžė, kad Konstituciją sudaro ir pats jos tekstas, ir Konstitucinio Teismo išaiškinimai. Jais privaloma vadovautis visiems.

„Konstitucija yra ne tik tekstas, ne tik tie parašyti sakiniai, bet ir tai ką išaiškino Konstitucinis Teismas“, - sakė teisėja.

2011 m. Konstitucinis Teismas nutarimu užkirto kelią galimybei vienišus tėvus, nesusituokusias poras, turinčias arba neturinčias vaikų, senelius, auginančius anūkus, palikti konstitucinės šeimos sampratos užribyje.

Šiame nutarime Teismas konstatavo, kad konstitucinė šeimos samprata negali būti kildinama tik iš santuokos instituto, įtvirtinto Konstitucijos 38 straipsnio 3 dalies nuostatose.

„Konstitucinė šeimos samprata grindžiama šeimos narių tarpusavio atsakomybe, supratimu, emociniu prieraišumu, pagalba ir panašiais ryšiais bei savanorišku apsisprendimu prisiimti tam tikras teises ir pareigas, t.y., santykių turiniu, o šių santykių išraiškos forma konstitucinei šeimos sampratai esminės reikšmės neturi“, - rašoma Teismo nutarime.

Nepaisant to, kad prisiekdamas Gitanas Nausėda prisiekė būti ištikimas Lietuvos Respublikai ir Konstitucijai, jis ne kartą neigė 2011 metų Konstitucinio Teismo nutarimą ir painiojo šeimos ir santuokos sąvokas.