LGBTI teisių indeksas atskleidžia trapią pažangą. Lietuva indekso uodegoje

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

LGBTI teisių indeksas atskleidžia trapią pažangą. Lietuva indekso uodegoje

Ket, 05/12/2022 - 09:01
Kategorija:
0 komentarų

Šiandien ILGA-Europe paskelbė atnaujintą Europos vaivorykštės žemėlapį, kuriame vertinama LGBTI asmenų teisinė ir politinė padėtis 49 Europos šalyse. Pažymėta, kad per pastaruosius metus nemažai pasistūmėta lygiateisiškumo srityje, tačiau yra šalių, kuriose LGBTQ+ žmonių padėtis dar labiau pablogėjo.

Septintus metus iš eilės Malta ir toliau užima pirmąją vietą Vaivorykštės Europos žemėlapyje. Didžiausią progresą per metus pasiekė Danija. Ji šoktelėjo septyniomis vietomis ir užėmė antrąją vietą 2022 m. reitinge. Šį įvertinimą šalis pelnė už iniciatyvas užpildant antidiskriminacines spragas dabartiniuose teisės aktuose, apimantį sveikatą, švietimą, užimtumą, prekių ir paslaugų teikimą, į baudžiamąjį kodeksą įtraukus sunkinančius veiksnius dėl neapykantos nusikaltimų  orientacijos, lytinė tapatybės, lyties raiškos atžvilgiu. Belgija užima trečią vietą.

Po daugelio metų įstrigimo Graikijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Serbijoje, Slovakijoje ir Slovėnijoje vyksta teigiami poslinkiai įstatymų leidybos srityje, pažymi indekso sudarytojai. Latvija yra viena iš tų šalių, kurioje progresas per metus padarytas iš ties didelis. Latvija pakeitė baudžiamąjį kodeksą taip, kad diskriminacija dėl seksualinės orientacijos tapo sunkinančia aplinkybe. Latvija šiuo metu užima 36 vietą indekse, o Lietuva - 35.

„Dar šiek tiek ir latviai pralenks Lietuvą. Estija seniai yra mums sunkiai pavejama. Tokiose šalyse kaip Serbija, Albanija, Slovakija, Bosnija ir Hercegovina, jau nekalbant apie kitas Europos Sąjungos šalis LGBTQ+ žmonių padėtis yra gerokai geresnė nei Lietuvoje. Tai aiškiai parodo kokioje prastoje padėtyje mes esame ir dar kažkas drįsta klausti – ko tie gėjai iš mūsų nori? Atsakymas paprastas - nori lygių teisių“, - sako visuomenininkas Mantvydas Noreika.

Vertinant reitingus, Jungtinė Karalystė nusmuko iš 10 vietos į 14 vietą. Didžiosios Britanijos vyriausybė nevykdo seniai žadėtų lyties pripažinimo reformų ir uždrausti „konversijos terapiją“ visiems LGBTQ+ žmonėms. Bulgarija ir Rumunija, vis plačiau sklindant anti-LGBTI nuotaikoms, artėja prie vienos blogiausiai vertinamų - Lenkijos. Vertinimo pačioje apačioje – Azerbaidžanas, Rusija ir Armėnija.

Nenuostabu, kad reitinge nukrito ir Vengrija, dėl parlamento priimtų pataisų, kurios tiesiogiai diskriminuoja LGBTI asmenis, įskaitant draudimą „vaizduoti ir skatinti lytinę tapatybę, kuri skiriasi nuo lyties gimimo metu, lyties pakeitimą ir homoseksualumą“ asmenims iki 18 metų.

Pasak ILGA-Europe vykdomosios direktorės Evelyne Paradis, vertinant bendrą pažangą – reikėtų pasidžiaugti žengtais žingsniai į priekį.

„Kelios vyriausybės per pastaruosius 12 mėnesių nusprendė aktyviai imtis realių veiksmų, siekdamos pažangos LGBTI lygybės srityje, ir dėl to Vaivorykštės žemėlapis atrodo šį kartą geriau nei pernai. Atsižvelgdami į anti-LGBTI pajėgas, kurios tebėra plačiai paplitusios visoje Europoje, džiaugiamės vis didesnio skaičiaus politikų ir vyriausybės pareigūnų mobilizacija daryti tai, ko reikia siekiant pagerinti LGBTI žmonių gyvenimą. Neabejotinai reikia daugiau pastangų, kad ateinančiais metais sustiprintume šią dinamiką“, - sako Evelyne Paradis.

Tiesa, beveik pusėje šalių tebėra didelių spragų pagrindinės apsaugos nuo diskriminacijos ir smurto srityje. Šiuo metu 20 šalių iš 49 vis dar neturi apsaugos nuo neapykantos nusikaltimų dėl seksualinės orientacijos, o 28 šalys neturi apsaugos nuo smurto dėl lytinės tapatybės.

Visą indeksą galima rasti ČIA. Žemėlapis pasiekiamas ČIA.

Indeksas