E. Mildažytė: LGBTQ+ klausimai domina visuomenę tiek pat, kaip kokie nors veganai

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

E. Mildažytė: LGBTQ+ klausimai domina visuomenę tiek pat, kaip kokie nors veganai

Pir, 04/11/2022 - 20:00
Kategorija:
0 komentarų

Laidoje „Nepatogūs klausimai“ viešėjusiai Editai Mildažytei Rugilė Kairytė uždavė paprastą klausimą - „Ar palaikote LGBTQ+ bendruomenę?“. Pasitikėjimo kupinos pašnekovės atsakymas buvo iš ties išsamus. Ji ne tik prisiminė turinti bendruomenei priklausančių žmonių, tačiau ir pareiškė, kad jokių problemų dėl LGBTQ+ lygiateisiškumo nėra.

„Nei aš palaikau, nei aš nepalaikau“, - sakė E. Mildažytė. Panašiai kaip Gitanas Nausėda ji iškart prisiminė savo LGBTQ+ draugus.

„Aš turiu galybę draugų homoseksualų. Aš turiu draugių lesbiečių, kurios augina vaikus, neaugina vaikų. Vienos jų gyvena viena su kita, kitos gyvena su vyrais, kuriuos visą gyvenimą apgaudinėja. Aš mačiau visokiausių tų situacijų. Man tai atrodo, kad tai tiesiog žmonės. Aš nematau jokios skirties.

Man atrodo, kad tos problemos kurios kyla yra kaip kažkada buvo apie žemės pardavimą užsieniečiams. Ar riekia parduoti žemę užsieniečiams, ar nereikia? Ir atsimenu, kaip vienas toks įsikarščiavęs žmogus plėšė litus studijoje ir sakė: „štai, štai, jūs matote kaip juos jus deginat ir jūsų mūsų šventą žemelę kažkam išparduodate. Tai man atrodo, kad čia kažkokia panaši ta problema. Jos ištiktųjų realiai tai nėra.

Jos tiesiog nėra. Nes visada tų žmonių buvo. Tik gal nereikia iškelt tų žmonių poreikių aukščiau visuomenės. Ta prasme jei jų ten yra 10 ar 5 procentai. Nu tai jie maždaug tiek pat domina visuomenę kaip kokie nors veganai ar dar kokie nors“, - šokiruojančią žinutę pasiuntė žinoma laidų vedėja.

Laidos vedėjas bandė įsiterpti ir padėtį taisyti - sakydamas, kad LGBTQ+ bendruomenė nori tokių pat teisių kaip visuomenė. Bet jį iškart nutraukė E. Mildažytė.

„Nu žinot ką, aš dabar galvoju apie savo bičiules, bičiulius. Sakykim mano amžiaus ir taip toliau. Na aš neįsivaizduoju, kad joms nebūtų būdo susitvarkyti savo tarpusavio turtinių ar emocinių, finansinių ir kitokių reikalų. Aš galiu su tavim pasiimti paskolą ir nusipirkti butą.

Ir kitas dalykas. Jei tu gali nueiti pas notarą ir susitvarkyt tuos reikalus, tai kodėl būtinai reikia nueiti į santuokų rūmus pas notarą? Nes ten irgi yra notaras“, - visišką esamos teisinės bazės neišmanymą demonstravo laidos pašnekovė.

„Bet šita dalis visuomenės, sakykim mano amžiaus žmonės, jie nebekelia jokios problemos, nes jiems jos nėra. Čia matyt yra jaunų žmonių ir galbūt raiškos klausimai, ir taip toliau“, - atsakymą į klausimą baigė E. Mildažytė.

_________

GayLine.Lt redakcijos komentaras:

Tikime, kad nemažai visuomenės daliai Editos Mildažytės interviu iškarpa gali atrodyti argumentuota ir teisinga. Vis dėlto, norime atkreipti dėmesį į apgailėtinus šio interviu komentaro aspektus:

  • Tenka apgailestauti, kad ilgus metus įvairiuose žiniasklaidos kanaluose ir projektuose dirbantis žmogus jautrias LGBTQ+ bendruomenės problemas ir iššūkius komentuoja pasitelkdamas savo nuomonę, o ne konkrečias žinias. LGBTQ+ bendruomenė šiuo metu negali savo santykių įteisinti pas notarą. Valstybės akimis dviem svetimiems žmonėms nėra galimybės turėti, bent kiek panašios į heteroseksualias poras, teisinės apsaugos. Ypač kai kalbame apie klausimus susijusius su sveikatos apsauga, teise į vaikus, paveldėjimą, teisę neliudyti prieš artimąjį ir pan.
  • Teiginys, kad visuomenei nerūpi mažumų interesai rodo, kad sovietinio mąstymo klišės dar vis gajos Lietuvoje, jau nekalbant apie empatijos stoką. Mažumų teisių užtikrinimas yra vienas iš sveikos visuomenės ir demokratijos indikatorių. Demokratija nėra daugumos valdžia paminant mažumas. Priešingai - tai sistema, kurioje dauguma, atsižvelgdama į mažumos poreikius, kuria bendrą gėrį visiems, neišskiriant ir neskirstant žmonių į grupes.
  • LGBTQ+ bendruomenės sulyginimas su veganais yra žeminantis. Jis parodo, kad E. Mildažytė nesuvokia apie ką konkrečiai kalba. Žmonės, su retomis išimtimis, patys renkasi būti veganais ar jais nebūti. Seksualinė orientacija nėra pasirenkama.