Priimant į bendrabučius, turėtų būti atsižvelgiama į studentų lytinę tapatybę

Skaitymo laikas
Mažiau nei
1 minutė
Perskaityta

Priimant į bendrabučius, turėtų būti atsižvelgiama į studentų lytinę tapatybę

Pir, 09/02/2024 - 17:15
Kategorija:
0 komentarų

Gavusi vieno šalies universiteto užklausą, Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba patarė kaip elgtis, kai studentų bendrabutyje apgyvendinamas trans žmogus. Tarnybos ekspertės nurodė, kad visų pirma derėtų paklausti paties asmens, kuriai lyčiai jis ar ji save priskiria bei pagal tai atlikti sprendimus.

„Priėmimas į bendrabučius turėtų būti organizuojamas taip, kad nebūtų pažeidžiamos žmogaus teisės. Rekomenduojame ne tik apgyvendinti žmogų pagal jo lytį, bet ir užtikrinti saugią aplinką įvairialypėje universiteto bendruomenėje“ – sako Tarnybos lygių galimybių ekspertė Ieva Laugalytė.

Anot jos, Lietuvoje translyčiai asmenys yra bene labiausiai stigmatizuojama visuomenės dalis, tad tokios situacijos švietimo įstaigoms gali būti gera proga peržiūrėti savo nediskriminavimo ir lygybės strategijas.

Teisininkė Laima Vengalė-Dits atkreipia dėmesį, kad apgyvendinimas bendrabučiuose yra jautrus klausimas, nes susijęs su asmens privatumu, saugumu ir orumu: „Įstatymai visų situacijų neapibrėžia, tad siūlytina vadovautis protingumo, sąžiningumo, teisėtumo, logikos ir žmogaus teisių užtikrinimo principais“.

Ji nurodo, kad nors Lygių galimybių įstatyme lytinė tapatybė nėra įtvirtina kaip savarankiškas draudžiamo diskriminavimo pagrindas, tačiau tiriant skundus dėl galimos diskriminacijos, ji interpretuojama kaip sudėtinė lyties pagrindo dalis.

„Translytis asmuo, kuris yra patvirtinęs savo lytį, turėtų būti traktuojamas kaip atitinkamos lyties asmuo, nes jis iš principo patvirtina savo lytinę tapatybę ir atskleidžia ją visuomenei. Todėl žmogus turėtų būti vertinamas taip, kaip jis save identifikuoja – translyte moterimi arba translyčiu vyru“, – komentuoja ji.