Irano moterys pelnė Sacharovo premiją

Skaitymo laikas
Mažiau nei
1 minutė
Perskaityta

Irano moterys pelnė Sacharovo premiją

Pen, 10/20/2023 - 15:53
Kategorija:
0 komentarų

Kiekvienais metais Europos Parlamentas skiria prestižinę Sovietų Sąjungos disidento Andrejaus Sacharovo vardu pavadintą premiją už minties laisvę. Šiemet ji atiteko Irane nužudytai Mahsa Amini ir judėjimui „Moterys, gyvenimas, laisvė“.

„Europos Parlamentas išdidžiai palaiko drąsiuosius ir nepaklūstančius, kurie toliau kovoja už lygybę, orumą ir laisvę Irane. Mes palaikome tuos, kurie net ir kalėjimo sąlygomis toliau palaiko judėjimą „Moterys, gyvenimas, laisvė“. Išrinkdamas juos 2023 m. Sacharovo premijos už minties laisvę laureatais, Europos Parlamentas prisimena jų kovą ir visus tuos, kurie sumokėjo didžiausią kainą už laisvę“, - sako Europos Parlamento pirmininkė Roberta Metsola.

2022 metais Mahsa Amini nužudymas sukėlė milžiniškus protestus Irane ir visame pasaulyje. Mahsa Amini lankėsi Teherane ir vien dėl to, kad „netinkamai“ dėvėjo hidžabą, moteris buvo sumušta ir suimta. Po kelių dienų ji mirė.

Pasklidus žiniai apie „moralės policijos“ veiksmus moterys išėjo į gatves. Jas, nuo sumušimo ir smurto, ėmėsi saugoti vyrai. Minios skandavo „Moteris, gyvenimas, laisvė!“ ir protestavo prieš hidžabo ir kitus diskriminacinius įstatymus.

Irano vadovas tuo metu apkaltino Jungtines Amerikos Valstijas ir Izraelį organizuojant moterų protestus visoje šalyje. Po Mahsos Amini nužudymo kilusių protestų metu policijos pajėgos nužudė šimtus žmonių. Dalis aktyvisčių iki šiol yra suimtos.