Irane apranga moteriai kainavo gyvybę. Prieš protestuotojus valdžia griebiasi kulkų (video)

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Irane apranga moteriai kainavo gyvybę. Prieš protestuotojus valdžia griebiasi kulkų (video)

Tre, 09/21/2022 - 10:57
Kategorija:
0 komentarų

Moterys Irane degino skaras protestuodamos prieš spaudimą moterims dėvėti hidžabą. Demonstracijos tęsėsi penkias naktis iš eilės ir kilo keliuose miestuose, praneša BBC. Vietos valdžia vaiko protestus ir juos slopina pasitelkdama ginklus. Socialiniuose tinkluose moterys išreiškia protestą demonstratyviai nusikirpdamos plaukus.

Mahsa Amini praėjusią savaitę sostinėje sulaikė Irano moralės policija, apkaltinta pažeidus įstatymą, įpareigojantį moteris užsidengti plaukus hidžabu arba skarele, o rankas ir kojas dengti laisvai krentančiais drabužiais.

Mahsa mirė ligoninėje penktadienį, tris dienas praleidusi komoje. Buvo pranešimų, kad policija trenkė M. Amini į galvą lazda, o vėliau paėmę už galvos ir trinktelėjo ją į vieną iš policijos transporto priemonių, sakė laikinai einanti Jungtinių Tautų vyriausiosios žmogaus teisių komisarės pareigas Nada al-Nashif. Moteris buvo nuvežta į sulaikymo centrą, ten griuvo ir paniro į komą.

Policija neigė, kad su ja buvo netinkamai elgiamasi, ir teigė, kad ji patyrė „staigų širdies nepakankamumą“. M. Amini šeima teigė, kad ji buvo sveika.

„Tragišką Mahsa Amini mirtį ir kaltinimus kankinimu bei netinkamu elgesiu turi greitai, nešališkai ir veiksmingai ištirti nepriklausoma kompetentinga institucija, kuri visų pirma užtikrina, kad jos šeima turėtų prieigą prie teisingumo ir tiesos“, – sakė Nada al-Nashif.

Ji pažymėjo, kad Jungtinės Tautos gavo „daug ir patikrintų vaizdo įrašų, kuriuose užfiksuotas smurtinis elgesys su moterimis“, nes moralės policija pastaraisiais mėnesiais išplėtė gatvės patrulių tinklą, siekdama sutramdyti asmenis, kurie, kaip manoma, nešioja „laisvą hidžabą“.

„Valdžios institucijos turi nustoti taikytis, priekabiauti ir sulaikyti moteris, kurios nesilaiko hidžabų taisyklių“, – pridūrė Nada al-Nashif, ragindama prievolę panaikinti.

Irano aukščiausiojo vadovo ajatolos Ali Khamenei padėjėjas pirmadienį lankėsi Amini šeimoje ir pasakė, kad „visos institucijos imsis veiksmų ginti pažeistas teises“, pranešė valstybinė žiniasklaida.

Vyresnysis parlamento narys Jalalas Rashidi Koochi viešai kritikavo moralės policiją, sakydamas, kad tokios pajėgos yra „klaida“, nes Iranui atnešė tik „nuostolių ir žalos“.

Norvegijoje įsikūrusi organizacija „Hengaw“, stebinti žmogaus teisių padėtį regione, kuriame vyrauja kurdai, pranešė, kad 38 žmonės buvo sužeisti šeštadienį ir sekmadienį, kai riaušių policija per protestus Irano Kurdistano provincijos sostinėje Sakeze ir Sanandajuje šaudė iš šaudmenų, guminių kulkų ir ašarinių dujų į protestuotojus.

Grupė pranešė, kad pirmadienį per susirėmimus su saugumo pajėgomis buvo nušauti trys protestuotojai – vienas Sakeze, dar du Divandarreh ir Dehgolan miestuose. Anksčiau buvo pranešta apie kito vyro mirtį Divandarreh mieste, tačiau artimieji sakė, kad jo būklė kritinė, jis ligoninėje.

Jungtinių Tautų atstovė pasmerkė „nereikalingą ar neproporcingą jėgos naudojimą“ prieš tūkstančius žmonių, kurie po Mahsa Amini mirties dalyvavo protestuose prieš moralės policiją ir reikalavimus dėvėti hidžabą.

Teherane internete paskelbtuose vaizdo įrašuose buvo matyti, kaip moterys nusiima skaras ir šaukia „mirtis diktatoriui“. Kiti šaukė „teisingumas, laisvė, ne privalomam hidžabui“. Šiaurinėje Gilano provincijoje protestuotojai taip pat susirėmė su policija.

Moteris, dalyvavusi pirmadienio vakarą proteste šiauriniame Rasht  mieste, BBC atsiuntė nuotraukas, kuriose, jos teigimu, matomi riaušių policijos lazdomis mušami protestuotojai.

„[Policija] nuolat šaudė ašarinėmis dujomis. Mūsų akys degė“, – sakė ji. - „Mes bėgome, [bet] mane įspraudė į kampą ir sumušė. Vadino prostitute ir sakė, kad išėjau į gatvę parduoti savęs“.

Kita moteris, protestavusi centriniame Isfahano mieste, sakė BBC laidai Ali Hamedani: „Kai danguje mojavome skarelėmis, jaučiausi tokia emocinga, kai mane supa ir saugojo kiti vyrai. Nuostabu matyti šią vienybę. Tikiuosi, pasaulis mus palaiko“.

Teherano gubernatorius Mohsenas Mansouri antradienį socialiniame tinkle „Twitter“ parašė, kad protestai buvo „organizuoti siekiant sukelti neramumus“.

Tuo metu socialiniuose tinkluose pradėjo plisti video įrašai, kur moterys demonstratyviai nusikerpa plaukus. Taip jos išreiškia protestą prieš Irano valdžią.