Staigmena! Jūs esate vyras: tyrimo rezultatai sugriovė sportininkės gyvenimą – pabėgo net ir sužadėtinis

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Staigmena! Jūs esate vyras: tyrimo rezultatai sugriovė sportininkės gyvenimą – pabėgo net ir sužadėtinis

Tre, 01/26/2022 - 20:00
Kategorija:
0 komentarų

Maria Jose Martinez-Patino niekada neturėjo priežasčių abejoti savo moteriškumu, rašo Delfi. Dailių veido bruožų, porcelianine oda aptrauktais aukštais skruostikauliais. Šiaurės Ispanijoje užaugusi normali mergina išsiskyrė tik gebėjimu geriau už bendraamžius bėgioti ir šokinėti.
 

1985 m. tarptautiniu mastu pasižymėjusi 24-erių metų kliūtinio bėgimo atstovė Martinez-Patino atvyko į Pasaulio studentų žaidynes Kobėje, Japonijoje. Tačiau vos atvykusi ji susigriebė pamiršusi gydytojo išduotą pažymą, patvirtinančią, kad yra moteris ir turi teisę varžytis su kitomis. Taigi Kobėje jai iš skruosto vidinės pusės buvo paimtas mėginys, leidžiantis nustatyti biologinę lytį.

Lytis buvo tikrinama nuo XX a. 7-ojo dešimtmečio, kai Tarptautinė lengvosios atletikos federacijų asociacija pamatė tiek daug drūtų Rytų bloko moterų, iš kurių didelė dalis dalyvavo dopingo programose, kad buvo būtina patikrinti, ar vyrai atletai neapsimetinėja moterimis. (Iki šiol nepatvirtintas nė vienas toks atvejis.)

Vėliau tą 1985 m. rugpjūčio dieną ispanų komandos gydytojas pas Martinez-Patino atvyko su naujienomis. Dėl jos testo kilo problema ir ji negalės varžytis. Martinez-Patino svarstė galbūt susirgusi AIDS ar leukemija, pasiglemžusia jos brolio gyvybę. Tačiau gydytojas nieko nebepasakė. Du mėnesius ji gyveno gniuždoma nerimo.

Tada atėjo laiškas. Laiške buvo rašoma, kad visos išanalizuotos jos mėginio ląstelės turi XY chromosomas. Komandos atstovai paragino Martinez-Patino apsimesti, kad susižeidė, ir tyliai baigti karjerą. Ji ne tik atsisakė trauktis, bet ir po trijų mėnesių tapo Ispanijos nacionalinio 60 metrų kliūtinio bėgimo nugalėtoja. Tačiau pergalingas triumfas atnešė ir viešą pažeminimą. Martinez-Patino testo rezultatus spauda nutekino. Nuopuolis buvo staigus ir žiaurus.

Buvo atimta viskas, ką tik įmanoma atimti. Ispanijos pareigūnai iš jos atėmė nacionalinį nugalėtojos titulą, ji buvo iškeldinta iš šalies sportininkų gyvenamųjų patalpų. Stipendijos mokėjimas sustabdytas, o pasirodymų įrašai ištrinti, tarsi ji niekada nebūtų egzistavusi. Dalis draugų liko, o dalis pabėgo, tarp jų ir jos sužadėtinis.

1990 m., paskatinta Martinez-Patino incidento, Tarptautinė lengvosios atletikos federacija subūrė tarptautinę mokslininkų grupę, kad ši kartą ir visiems laikams nuspręstų, kaip varžybų tikslais atskirti vyrą nuo moters. Ekspertai atsakė: Mūsų neklauskite! Vietoj to jie rekomendavo išvis atsisakyti lyties nustatymo tyrimo.

Daugiau Delfi.