Smetona apie „q“, „w“ ir „x“ asmens dokumentuose: nėra jokios problemos, be reikalo skleidžiama demagogija

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Smetona apie „q“, „w“ ir „x“ asmens dokumentuose: nėra jokios problemos, be reikalo skleidžiama demagogija

Ket, 01/20/2022 - 15:00
Kategorija:
0 komentarų

Seimas įteisino originalią vardų ir pavardžių rašybą lotyniško pagrindo rašmenimis asmens dokumentuose, tad X, W ir Q raidės juose taip pat galės būti. Už balsavo daugumą parlamentarų – ir valdančiųjų, ir opozicijos atstovai. Vieni parlamentarai vadino tai lietuvių kalbos išdavyste, kiti – žmogaus orumo įteisinimu, rašo LRT. Valstiečiai žalieji ragina prezidentą įstatymą vetuoti ir jau surinko parašus skundui į Konstitucinį Teismą.

„Lietuvos piliečiai – mišrios šeimos, jų vaikai, o taip pat ne lietuvių tautybės asmenys – galės lotyniško pagrindo rašmenimis originalia forma užsirašyti vardą ir pavardę. Pagarba savo piliečiams yra prielaida demokratiškai ir teisės viršenybės principą gerbiančiai valstybei. Pagarba asmens tautybei, kultūrai, asmenvardžiui yra esminis pamatas, ugdantis meilę tėvynei ir valstybei“, – sakė teisingumo ministrė Evelina Dobrovolska.

Projektui prieštaravęs Seimo narys Ažubalis situaciją komentavo taip: „Kadangi kažkada teko laimė dirbti Sąjūdžio „Atgimimo“ savaitraštyje, puikiai menu, kad to meto pagrindinis (prosovietinio judėjimo atstovų) „jedinstvininkų“ taikinys buvo lietuvių kalba. „Jedinstvos“ mitingų pagrindinis viešasis motyvas nuo pat pradžių buvo pasipriešinti lietuvių kalbos valstybiniam statusui“.

Vilniaus universiteto Lietuvių kalbos katedros docentas Antanas Smetona pažymi – nėra jokios problemos. Anot jo, be reikalo skleidžiama dezinformacija, demagogija, kad raidės Q, W, X yra svetimos ir mums nepriimtinos.

„Visose Europos kalbose yra raidynai, kurie reikalingi tautoms, ir visos kalbos turi atliekamų raidžių nuo lotyniško raidyno. Bet jos jų neišmeta į šiukšlyną, neatsisako, o naudoja būtent svetimvardžiams, svetimžodžiams, kurių nėra tose kalbose. Tai mes nesam jokia išskirtis“, – sako VU docentas.

Pasak A. Smetonos, ir senesnių laikų raštai parodo, kad minėtos trys raidės tinkamos svetimvardžiams užrašyti.

„Vinco Kudirkos „Statrašos ramščiuose“ 1890 metais taip ir parašyta – turime abėcėlę, prie jos raides Q, W, X, kurios tinka parašyti svetimvardžiams. Tada 1893 Jonas Jablonskis rašo į „Varpą“, porą straipsnių, ir juose patvirtina – turime tokį raidyną, tą žymiąją u ilgąją jis dar pasiūlo, ir yra pasakyta, kad dar yra trys raidės, na tada jų daugiau buvo, žodžiu, visas lotyniškas raidynas, tinka tos raidės užrašyti svetimvardžiams.

<...> Tas pats patvirtinta ir dabartinės lietuvių kalbos gramatikoje, kuri veikia, egzistuoja, ir ten aiškiai parašyta – be tų 32 raidyčių, kurias turime, dar vartojama Q, W, X svetimvardžiams užrašyti. Viskas, nėra jokios problemos“, – LRT TELEVIZIJOS laidai „Svarbi valanda“ sako A. Smetona.

Daugiau LRT.