Translyčių žmonių atminimo diena. Per metus nužudyta mažiausiai 327 asmenys

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Translyčių žmonių atminimo diena. Per metus nužudyta mažiausiai 327 asmenys

Sek, 11/20/2022 - 09:00
Kategorija:
0 komentarų

Lapkričio 20 d. pasaulyje minima Translyčių žmonių atminimo diena, skirta pagerbti ir prisiminti žmones, kurių gyvybės buvo prarastos dėl transfobijos ir prieš translyčius asmenis nukreipto smurto.

„Kiekvienąkart minint Trans žmonių atminimo dieną pagalvoju, kiek trans žmonių Lietuvoje netekome, apie kuriuos nieko nežinome. Kurių galbūt nepalaikė artimieji, kurių trans tapatybė buvo slepiama, kurių gyvenimus per anksti nutraukė visuomenės transfobija ir smurtas. Kai mūsų skausmas, patiriama diskriminacija ir sunkumai yra nematomi ar slepiami, niekas visuomenėje nesikeičia. Dėl to svarbu apie tai kalbėti garsiai ir palaikyti vieniems kitus“, - sako Ajus.

Pirmą kartą ši diena paminėta 1999 metais Jungtinėse Amerikos Valstijose, ir buvo skirta Ritai Hester atminti – juodaodei translytei moteriai, nužudytai 1998 metais. Translyčių žmonių atminimo dienos iniciatorė Gwendolyn Ann Smith taip įvardijo šios dienos svarbą: „Kai taip smarkiai siekiama ištrinti trans žmones – kartais pačiais žiauriausiais būdais – yra gyvybiškai svarbu, kad prisimintume tuos, kuriuos praradome, ir toliau kovotume už teisingumą“.

Translyčiai žmonės yra žmonės, kurių lytinė tapatybė – lyties pojūtis ir su tuo susijęs savęs (ne)priskyrimas tam tikrai lyčiai – neatitinka lyties, priskirtos jiems ar joms gimus. Pirmąkart Translyčių žmonių atminimo dienos viešas minėjimas Lietuvoje vyko 2019 metais Vilniuje.

„Trans žmonių atminimo dieną pirmiausia norisi skirti prisiminimui ir pagerbimui tų žmonių, kurių šiandieną jau nėra su mumis. Man tai yra priminimas, su kiek daug neteisybės, agresijos ir smurto kasdien susiduria trans žmonės ir kiek daug iš mūsų paprastose kasdienėse situacijose vis dar negalime jaustis saugūs ir saugios. Tuo pat metu daug galvoju ir apie bendruomenę, jos svarbą ir jaučiu dėkingumą, nes man ir daugybei kitų trans žmonių ji yra ta vienintelė užuovėja, kur galime nors trumpam atsikvėpti, būti savimi, jaustis tikrai suprasti/os ir saugūs/ios“, - teigia Ieva.

Organizacijos Transgender Europe pateiktais 2022 metų duomenimis, pasaulyje nuo 2021 m. spalio 1 d. iki 2022 m. rugsėjo 30 d.:

  • pranešta apie 327 žmogžudystes, kurių metu buvo nužudyti trans žmonės;
  • pirmąsyk užfiksuotas trans žmogaus nužudymas Estijoje – Sabrina Houston, migrantė, juodaodė trans moteris, rasta nužudyta savo viešbučio kambaryje Taline;
  • 95% užfiksuotų žmogžudysčių aukų buvo translytės moterys ar transfeminine žmonės;
  • 48% nužudytų trans žmonių, kurių profesija žinoma, buvo sekso darbuotojos/ai;
  • 65% nužudytų trans žmonių, kurių rasė ir tautybė žinoma, buvo ne baltaodžiai;
  • 36% nužudytų trans žmonių Europoje buvo migrantai/ės;
  • 35% žmogžudysčių įvyko gatvėje, o 27% – nužudytų trans žmonių namuose.

Šie duomenys tėra mažas žvilgsnis į realią situaciją – didžioji dalis duomenų apie šias žmogžudystes yra užfiksuoti šalyse, kuriose aktyviai veikia tokius nusikaltimus stebinčios trans ir LGBTQ+ žmonių organizacijos. Daugeliu atveju trans žmonių žmogžudystės ir kiti patiriami neapykantos nusikaltimai nėra fiksuojami arba, juos užfiksavus, jiems yra skiriama itin mažai dėmesio.

Nors LR Konstitucinis Teismas 2019 m. įtvirtino diskriminacijos lytinės tapatybės pagrindu draudimą, lytinė tapatybė iki šiol nėra įtraukta į LR baudžiamojo kodekso 170 straipsnio numatytą neapykantos pagrindų sąrašą. Diskriminacija lytinės tapatybės pagrindu taip pat nėra įtraukta į LR darbo kodeksą ir LR lygių galimybių įstatymą. Dėl šios priežasties, neapykantą patiriantys translyčiai žmonės Lietuvoje susiduria su sunkumais siekiant teisinės pagalbos, jų patiriama diskriminacija ir neapykantos kalba dažnai lieka nepastebėta.

ŠIANDIEN 16:30 val. šalia Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos organizuojamas renginys paminėti Trans žmonių atminimo dieną ir uždegti žvakutes toms/tiems, kurių netekome.

Straipsnis parengtas vykdant projektą „Tarpbendruomeninis supratimas ir saviraiška be neapykantos“, finansuojamą Lietuvos Respublikos teisingumo ministerijos. Projektą vykdo Žmogaus teisių stebėjimo institutas, Trans Autonomija ir Diversity Development Group.