Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba: privalomas uniformos pagal lytį dėvėjimas neužtikrina lygių galimybių

Skaitymo laikas
Mažiau nei
1 minutė
Perskaityta

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba: privalomas uniformos pagal lytį dėvėjimas neužtikrina lygių galimybių

Ket, 09/01/2022 - 09:18
Kategorija:
0 komentarų

Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba sulaukė užklausų apie uniformas mokyklose. Buvo klausiama ar gali mokykla nustatyti tvarką, pagal kurią mergaitėms leidžiama dėvėti tik sijonus, o berniukams – tik kelnes? Tarnybos paskelbtoje Facebook žinutėje teigiama, kad tai gali būti laikoma lygių galimybių neužtikrinimu dėl lyties mokymosi procese.

„Siekiant nustatyti, ar konkrečiu atveju buvo pažeistos moterų ir vyrų lygios teisės, būtina atlikti išsamų tyrimą. Pirmiausia reikėtų įsitikinti, ar mokyklos dokumentuose tikrai nustatyta diskriminacinė tvarka ir rinktis norimą uniformos drabužį uždrausta“, - rašoma Tarnybos žinutėje.

Taip pat pabrėžiama, kad uniformų dėvėjimo tvarka neturi riboti mokinių lytinės raiškos. O reikalavimai dėvėti sijonus ar kelnes stiprina lyčių stereotipus.

„Lyčių atžvilgiu neutralios uniformos ar galimybė pasirinkti, kokias uniformos kombinacijas dėvėti, leidžia visiems mokiniams ir mokinėms rengtis neribojant jų lyties raiškos. Tai neabejotinai svarbu translyčiams ir nebinarinių tapatybių paaugliams (-ėms), kurie (-ios) gali jaustis nepatogiai dėvėdami (-os) jiems (-oms) priskirtą įlytintą aprangą“, - rašoma tekste. – „Taip pat tvarka, pagal kurią mergaitės privalėtų dėvėti tik sijonus, o berniukai tik kelnes, būtų žalinga – stiprinanti lyčių stereotipus, kad moterys turi rengtis „moteriškai“, o kelnės skirtos tik vyrams“.

Tarnyba ragina visus pranešti apie atvejus, kada švietimo įstaigos privalomai nurodo kaip turėtų rengtis mokiniai.