Dešimtmetį švenčiantis festivalis SapfoFest pristato išskirtinę programą

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Dešimtmetį švenčiantis festivalis SapfoFest pristato išskirtinę programą

Ket, 07/21/2022 - 19:05
Kategorija:
0 komentarų

Jau dešimtmetį Lietuvoje organizuojamas queer festivalis šiemet pristato išskirtinę programą. Liepos 29 – 31 dienomis Utenos rajone vyksiantis festivalis kurs LGBTQ+ bendruomenei draugišką erdvę, kurioje renginį gali kurti visi norintys. Festivalio organizatoriai sutiko atsakyti į kelis GayLine.LT klausimus.

- Šiemet švenčiate festivalio dešimtmetį - kaip gimė mintis jį organizuoti, kodėl jis svarbus LGBTQ+ bendruomenei? 

SapfoFest yra vienintelis Lietuvoje atviras ir nepriklausomas, pačios bendruomenės išlaikomas queer feminist festivalis, kuris jau dešimt metų kuria taip trūkstamą saugią erdvę LGBTQ+ moterims ir didina jų matomumą.

Viskas prasidėjo, kai 2012 metais Lietuvoje debiutavo pirmasis lesbiečių festivalis ironišku pavadinimu PiLeFe – Piktų lesbiečių festivalis, kurio poreikis kilo iš susikaupusio pykčio ir nusivylimo dėl homo- ir biseksualių moterų marginalizacijos.

2014-ais metais PiLeFe išsivystė į SapfoFest, su nuoroda į žymiąją antikos poetę lesbietę Sapfo. Nors ir orientuojasi į queer moteris, Sapfo išlieka atviras visiems LGBTQ+ žmonėms, bičiulėms ir bendraminčiams. SapfoFest – tai erdvė, kurioje atsisakome baimės, toksiško vyriškumo, puoselėjame pagarbą, tarpusavio pasitikėjimą ir solidarumą. Tai laisvė atrasti pačioms save ir atsiverti priimančiai bendruomenei. 

 - Kokius renginius pasiūlysite festivalio metu? Ko žiūrovai tikrai neturėtų praleisti? 

Šiais metais festivalis vyksta liepos 29-31 dienomis. Šiemet minime dešimtmetį nuo pirmojo PiLeFe, tad festivalio tema yra „10 METŲ: MŪSŲ ISTORIJA!“, o programą orientuojame į refleksiją: turėsime diskusijų, paskaitų, protmūšį apie queer ir Sapfo istoriją.

Sapfo istorija susideda iš visų mūsų istorijų, todėl sekmadienį atversim Sapfo prisiminimų skrynią – skendėsime nostalgijoje skaitydamos visų jūsų atsiminimus apie giliausius pokalbius, nepatogius bučinius, pergales ir pralaimėjimus rankų lenkimo ir kitose varžybose, užsimezgusias meiles, netikėtus kuriozus, įdomias paskaitas, žvaigždėtą dangų. Bet tai tikrai ne viskas.

Festivalio metu stebėsime Apeirono Teatro ritualinį veiksmą „Ašmenys“, bus galima iš arčiau patyrinėti savo seksualumą, kartu su Trans Autonomija, ieškoti būdų kurti trans-feministinį solidarumą. Dalyvės galės išbandyti Drag King makiažo ir personažų dirbtuves, taip pat išmokti daugiau apie juostinę fotografiją.

Skirsime išskirtinį dėmesį ir psichikos sveikatos temai, kuri visuomet aktuali: tyrinėsime, kaip būdamos LGBTQ+ asmenimis patiriame pyktį, taip pat mokysimės padėti galvojantiems apie savižudybę. Kaip ir kasmet, neapleisime ir sporto: varžysimės kvadrato, rankų lenkimo varžybose, tobulinsimės savigynos Muay Thai užsiėmimuose. Žinoma, nepamiršime ir legendinių Sapfo poezijos skaitymų, o dar ir kartu jiems ruošimės Odės ir Manifesto dirbtuvėse.

Pavargusias nuo užsiėmimų gausos kviesime jaukiai įsitaisyti prie laužo. Ir žinoma, šoksime iki paryčių. Beje, jei turite Sapfo atsiminimų ir norite jais pasidalinti, mūsų prisiminimų skrynią rasite https://sapfofest.lt/pages/memories.html 

- Kaip organizuojamas pats festivalis - jei būtų norinčių savanoriauti ir jums padėti - kaip tai būtų galima padaryti?

Sapfo yra gyvas mūsų bendruomene: tiek programa, tiek kiti festivalio resursai išlaikomi jos pagalba. Tik dėl bendruomenės festivalis gali išlikti nepriklausomas. Be to, stengiamės jį išlaikyti kiek įmanoma labiau atvirą visoms ir visiems. Todėl nėra jokių bilietų ar privalomų mokesčių, jis organizuojamas be jokios institucinės paramos, kuriamas do-it-together (DIT) principu – visos savo laiką ir įgūdžius skiriame neatlygintinai ir iš idėjos.

Festivalio organizacinė struktūra atliepia šią dvasią – mes neturime griežtos hierarchijos, kiekviena prisideda tuo, ką turi ir ką moka geriausiai, kiekvienos indėlis yra svarbus. Kasmet laukiame naujų komandos narių, naujų iniciatyvų iš bendruomenės. Jei nori prisidėti prie komandos (geriausia dar žiemą-pavasarį) arba turi energijos sudalyvauti talkoje prieš festivalį, parašyk mums. Susisiekti su komanda galite el. paštu: sapfofest@gmail.com arba Facebook žinute. Taip pat kviečiame paremti festivalį mūsų sutelktinio finansavimo kampanijoje.

Iki susitikimo SapfoFest!

Daugiau apie festivalį informacijos galite rasti: https://sapfofest.lt/, o visa informacija apie šių metų renginį skelbiama Facebook renginyje ČIA.

Negalinčios dalyvauti, festivalį galėsite sekti per Sapfo Radiją!