„Amnesty International“: Lietuva kankina, žemina ir tyčiojasi iš migrantų

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

„Amnesty International“: Lietuva kankina, žemina ir tyčiojasi iš migrantų

Pir, 06/27/2022 - 11:57
Kategorija:
0 komentarų

Lietuva sukūrė tikrą pragarą migrantams. Prisidengiant neva kitų migrantų atgrasymų, Lietuvos institucijos nepaisė tarptautinių įsipareigojimų, negerbė žmogaus teisių ir blogiausia - toliau tęsia šią praktiką. Šiandien „Amnesty International“ paskelbta ataskaita atskleidžia tai, apie ką mėnesiu mėnesius kalbėjo kai kurie nevyriausybinių organizacijų atstovai:  „Lietuvos valdžia savavališkai sulaikė tūkstančius žmonių militarizuotuose centruose, kur jie gyveno nežmoniškomis sąlygomis, buvo kankinami“.

„Amnesty International“ apklausė dešimtis neteisėtai sulaikytų žmonių iš įvairių šalių, įskaitant Kamerūną, Kongo Demokratinę Respubliką, Iraką, Nigeriją, Siriją ir Šri Lanką. Daugelis žmonių pranešė, kad saugomuose sulaikymo centruose nėra pakankamai galimybių naudotis sanitarinėmis patalpomis, nesuteikiama reikiama sveikatos priežiūra, juos sumušė, įžeidinėjo ir dėl rasinių motyvų baugino ir persekiojo sargybiniai.

„Kiekvienas asmuo, ieškantis apsaugos, turi būti traktuojamas vienodai, su pagarba. Tačiau žmonės, su kuriais kalbėjomės, Lietuvoje buvo neteisėtai sulaikyti ištisus mėnesius, laikomi siaubingomis sąlygomis, patiria fizinę ir psichologinę prievartą bei kitokį žeminantį elgesį. Visi šiuose sulaikymo centruose esantys žmonės turi būti nedelsiant paleisti ir jiems turi būti suteikta teisė naudotis sąžiningomis prieglobsčio procedūromis“, – sakė Amnesty International Europos regiono direktorius Nilsas Muižnieksas.

„Amnesty International“ pažymi, kad šimtai vyrų šiuo metu yra sulaikyti Kybartų centre, kuris iki 2021 metų rugsėjo veikė kaip kalėjimas, kol valdžia pradėjo jį naudoti pabėgėliams ir migrantams apgyvendinti. Jame yra grotuoti langai, apsauginės durys ir aukšta perimetro siena. Ten sulaikytų vyrų judėjimas buvo apribotas net įstaigos viduje, o karštu dušu jiems leidžiama naudotis tik du kartus per savaitę. Centras yra perpildytas.

Organizacijos duomenimis, 2022 m. kovo 2 d. rytą riaušių kovotojų būrys surengė reidą Medininkų sulaikymo centre, reaguodamas į dieną prieš tai kilusį protestą. Moterys ir vyrai vėliau pasakojo, kaip sargybiniai ir policininkai juos mušė rankomis, lazdomis ir tazeriais; surakino juos antrankiais ir tempė juos iš „kambarių“; seksualiai pažemino grupę juodaodžių moterų, kurios buvo išvarytos lauke į šaltį, pusnuogės surištomis rankomis ir uždarytos į konteinerį. Ši situacija buvo nufilmuota ir jos įrašą matė „Amnesty International“.

Tai nebuvo pavienis įvykis. Gauta daug pranešimų apie netinkamą elgesį, kai kurie iš jų prilygsta kankinimui, ir neproporcingą jėgos panaudojimą, įskaitant pipirinių purškalų ir kitos specialios įrangos naudojimą. Sulaikytieji taip pat buvo izoliuoti, o bandant pabėgti juos apkandžiojo šunys. Centre dirbęs psichologas buvo apkaltintas seksualinio smurto prieš jo globoje esančius sulaikytuosius naudojimu.

„Amnesty International“ taip pat dokumentavo, kad juodaodžiai vyrai ir moterys, patyrė įžeidžiančius rasistinius įžeidinėjimus.

„Josephine“, jauna moteris iš Afrikos į pietus nuo Sacharos, sakė „Sargybiniai pasakė: „Siunčiame tave į mišką medžioti“... Viskas čia rasistiška, jie labai rasistiški, visi sargybiniai. Kai susergate ir prašote greitosios pagalbos, sako, kad iškviečia tik tada, kai alpstate. Mums čia nepatinka. Kodėl niekam nepatinka juodaodžiai?“.

Organizacija pasmerkė teisinės pagalbos sistemą kaip apgaulę. Advokatai, kurie, kaip tikimasi, atstovaus prieglobsčio prašytojams prieglobsčio bylose, yra samdomi to paties Migracijos departamento, kurio sprendimus advokatai turėtų ginčyti, todėl advokatams kyla interesų konflikto rizika.

„Praėjus metams po to, kai Lietuva bandė įteisinti nelegalų veikimą, Europos Komisija vis dar nesiėmė jokių veiksmų, kad Lietuvos teisės aktai atitiktų ES teisę. Kol Europos Komisija neatlieka savo darbo, ji valstybėms narėms siunčia žinią, kad ES įstatymai gali būti nebaudžiamai pažeidinėjami“, – sakė Nilsas Muižnieksas.

 

Visa ataskaita pasiekiama ČIA.