„Visos mūsų baimės“ - nuo birželio 10 d. kino teatruose

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

„Visos mūsų baimės“ - nuo birželio 10 d. kino teatruose

Ant, 06/07/2022 - 16:30
Kategorija:
0 komentarų

Gyvenant kaimo bendruomenėje neįmanoma užsitikrinti anonimiškumo. Šiuolaikiniam lenkų menininkui Danieliui Rycharskiui nėra ko slėptis – kaimynai priima jo viešą meną, kartu protestuoja prieš derlių niokojančius šernus, kartu sekmadieniais meldžiasi, o kad jis – gėjus, atrodo niekam nėra nesvarbu. Kaime įvykus nelaimei sugyvenimo ribos persibraižo. Apie šį realų menininko gyvenimo epizodą pasakoja lenkų režisierių Łukaszo Rondudos ir Łukaszo Gutto vaidybinis filmas „Visos mūsų baimės“. Nuo birželio 10 d. jį rodo Lietuvos kino teatrai.

D. Rycharskis vadinamas kaimiško gatvės meno pradininku. Viskas prasidėjo nuo hibridinį gyvūną vaizduojančios freskos, kurią menininkas nutapė ant savo senelių namo. Įsivaizduojamos vietiniuose miškuose besiglaudžiančios būtybės sukėlė vietinių susidomėjimą. Daugelis panoro panašių piešinių ant savo trobų. Taip atsirado savotiška lauko galerija, puošianti arklidžių, tvartų, autobusų stotelių sienas. Menininko darbai pristatomi didmiesčių galerijose, jis pelnęs ne vieną apdovanojimą.

„Esu homoseksualus. Gyvenu mažame miestelyje. Esu krikščionis. Konceptualistas, Ščecino dailės akademijos dėstytojas ir doktorantas. Galiu atlikti visas šias funkcijas ir tuo pačiu būti 100% lenkas,“ – taip save pristato menininkas, pabrėždamas, kad šiuolaikinėje Lenkijoje gali sugyventi įvairūs žmonės, nors šalyje ir yra daug priešiškumo.

Kaip būdinga lenkų kinui, „Visos mūsų baimės“ – aštrus žvilgsnis į šiuolaikinę Lenkijos visuomenę, neprastai atliepiantis ir mūsų, lietuvišką, realybę.

Filmas stebina nuo pirmųjų kadrų, kai ekrane pasirodo Dawido Ogrodniko vaidinamas pagrindinis herojus Danielis. Jis aistringai meldžiasi, vilki vaivorykštės juostelėmis papuoštą treningą (Danielio močiutė tas juosteles vadina „elgebetais“), ant jo krūtinės tabaluoja kryžius, o rankose laikomo rožinio elementas yra „Xanax“ tabletės. Danielis vairuoja motociklą, yra aktyvus bendruomenės narys ir dalyvauja mitinge, kuriuo kaimas nori atkreipti valdžios dėmesį į tai, kad šernai siaubia jų laukus. Danielis gyvena su močiute, bet ilgisi jį atstūmusio tėvo. Tvarte jis kuria dailias vištides, kurios iškart keliauja į parodas. Danielis myli ir yra mylimas, nors jo mylimasis bijo prisipažinti, kad yra gėjus. Filmo pradžioje atrodo, kad tai jau pernelyg idealu, bet gyvenimas greit sugriauna idiliją.

Miestelyje nusižudžius paauglei merginai, bendruomenė randa atpirkimo ožį – menininką Danielį. Ekrane stebime, kaip pasikeičia kaimiečių santykiai.

Didžioji dalis filmo filmuota lietuviškame Punsko miestelyje, kurio bendruomenė, pasak kūrėjų, gerai supranta, ką reiškia būti mažuma. Šio krašto gyventojai leido filmuoti savo aplinkoje, skolino rekvizitus, patys filmavosi kaip statistai.

„Visos mūsų baimės“ kinuose nuo birželio 10 d.

Filmas

Filmas1

Filmas2