Po 34 metų pasivijęs teisingumas - už gėjaus nužudymą 12 metų kalėjimo

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Po 34 metų pasivijęs teisingumas - už gėjaus nužudymą 12 metų kalėjimo

Sek, 05/08/2022 - 19:30
Kategorija:
0 komentarų

Australijos teismas nuteisė vyrą kalėti 12 metų už 1988 metais įvykdytą JAV matematiko  Scott Johnson nužudymą. 1988 metų gruodį nuogos aukos kūnas buvo aptiktas tarp uolų. Iš šios vietos atsiveria vaizdas į paplūdimį Sidnėjaus priemiestyje. Jo drabužiai buvo rasti tvarkingai sulankstyti uolos viršuje.

Nors 1989 m. vietos pareigūnas S. Johnson mirtį iš klasifikavo kaip savižudybę, tačiau 2017 m. atliktas pakartotinis nusikaltimo tyrimas parodė, kad 27 metų vyras buvo nustumtas nuo skardžio arba nukrito bandydamas pabėgti nuo užpuolikų, praneša CBS News.

Praėjus keliems dešimtmečiams po šio įvykio buvo atskleista, kad S. Johnson mirties metu jaunų vyrų gaujos dažnai klajojo po uolas ir užpuldavo gėjus bei juos apiplėšdavo. Vietos policijos pajėgos pripažino, kad homofobiškas pareigūnų požiūris galėjo turėti įtakos jų nesugebėjimui užbaigti bylų, susijusių su vyrais, kurie buvo nustumti arba nukritę nuo uolų.

Mažiausiai 27 mirtys pradedant nuo aštuntojo dešimtmečio iki 2000 m., kurios iš pradžių buvo laikomos savižudybėmis, buvo perkvalifikuotos į homofobinius neapykantos nusikaltimus. Tiesa, vietos LGBTQ+ aktyvistai mano, kad bendras per tuos dešimtmečius įvykusių „nužudymų ant uolų“ aukų skaičius siekia apie 80.

51 metų Scott Phillip White buvo pripažintas kaltu dėl S. Johnson nužudymo netrukus po jo suėmimo dėl nusikaltimo 2020 m. Iš pradžių prisipažinęs kaltu dėl S. Johnson nužudymo, vėliau įtariamasis bandė keisti savo parodymus.

Pirmadienį teismas išklausė buvusios S. White žmonos Helen White parodymus. Ji sakė, kad du kartus jo paklausė apie S. Johnson nužudymą, pirmą kartą 1988 m.

„Prisimenu, paklausiau jo, ar tai buvo vienas iš gėjų, kuriuos jis užpuolė, ir jis pasakė: „O, tas mergaitiškai atrodantis buferis“, – liudijo Helen White. Ji sakė, kad jos vyras gana dažnai gyrėsi sumušęs gėjus.

Įtariamąjį gynęs advokatas bandė paneigti Helen White žodžius, taip pat jis teigė, kad nusikaltimo metu jo ginamajam buvo 18 metų, jis pats buvo gėjus ir kovojo su savo seksualumu, tačiau bijojo homofobiško brolio atsakomosios reakcijos.  Ji teigė, kad dėl to nuosprendis jo klientui turėtų būti sušvelnintas.

Nuteisdama S. White 12 metų kalėti, teisėja Helen Wilson pareiškė, kad tai „smurtinis poelgis“ – nepaisant to, ar jis fiziškai jį pastūmė, ar vijosi iki uolos krašto - tai buvo tiesioginė S. Johnson kritimo ir vėlesnės mirties priežastis. Ji pridūrė, kad S. White abejingumą S. Johnson mirčiai galėjo „nulemti paties nusikaltėlio, kaip gėjaus, savigrauža“.

Pažymėtina, kad jei ne S. Johnsono brolio Steve pastangos, kuris niekada netikėjo 1989 m. tyrimo išvadomis apie savižudybę, šis nuosprendis niekada nebūtų išvydęs dienos šviesos. Jis nenuleido rankų, nuolatos vyko į Australiją, darė spaudimą vietos policijai ir politikams, samdė tyrėjus ir tai davė rezultatų.

„Manau, kad tai, ką išgirdome šią savaitę, buvo sąžiningumas“, – sakė Steve Johnson žiniasklaidai po teismo nuosprendžio.