„Tai kas jūsų poroje vyras?“ – kodėl toks klausimas tos pačios lyties asmenų porai yra nesąmonė

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

„Tai kas jūsų poroje vyras?“ – kodėl toks klausimas tos pačios lyties asmenų porai yra nesąmonė

Št, 09/23/2023 - 14:34
Kategorija:
0 komentarų

Dauguma heteroseksualių žmonių vadovaujasi stereotipiniu mąstymu apie lyčių vaidmenis. Nenuostabu, kad sutikę tos pačios lyties porą jie klausia kas atlieka „vyrišką“ ar „moterišką“ rolę ne tik sekse, bet ir namų ruošoje, ar pasiskirstant tam tikras užduotis. Tačiau toks klausimas tiesiog neturi prasmės.

Tyrimai rodo, kad heteroseksualūs žmonės per pakankamai trumpą laiką susidaro įspūdį kas yra kas poroje. „Vyriškesnį“ modelį atitinkantis partneris/ė iš kart priskiriamas/a vyrui. O štai švelnesnio charakterio, elgsenos žmogus tampa „moterimi“. Vien mintis, kad lesbiečių poroje iš vis nėra vyro, o gėjų poroje – moters, jiems yra nesuvokiama.

Įdomu ir tai, kad tyrimuose, tokiuose kaip darytuose Amerikos sociologų organizacijos, dalyvavę žmonės dažnai nekreipė daug dėmesio į tos pačios lyties asmenų poros išvaizdą. Ji jiems nedaug kuo galėjo pagelbėti. Tyriamieji klausinėjo apie konkretaus asmens pomėgius, pavyzdžiui, kokius filmus jie mėgsta, kokius darbus atlieka namuose, kiek uždirba.

Tačiau realybė gerokai skyrėsi nuo heteroseksualių žmonių spėjimų. Ir štai kodėl. Pirmiausia tos pačios lyties poros kitaip žiūri į lyčių vaidmenis. Čia labai retai sutiksime žmones, kurie galvoja, kad tam tikras darbas namuose turi būti priskirtas konkrečiam poros narui – nes jis ar ji turi atlikti tam tikrą rolę šeimoje.

Tos pačios lyties poros pasižymi santykiais, kuriuose viską stengiamasi daryti apylygiai, net vaiko priežiūroje. 2015 m. JAV Šeimų ir darbo instituto atliktas tyrimas parodė, kad yra tik du namų ruošos darbai, kuriuose gėjai ar lesbietės turi didesnį pasiskirstymą – tai skalbimas ir namų remontas. Tačiau rezultatai dalinantis šiuos darbus taip pat gerokai geresni nei heteroseksualiose porose.

Štai skalbime gėjų ir lesbiečių darbų pasidalinimas siekia 44 proc., kai heteroseksualiose porose – 31 proc. Dar didesnis atotrūkis stebimas remonto srityje – 33 proc. homoseksualių porų šiuos darbus dalinasi, kai heteroseksualiose porose tokių yra tik 15 proc.

Net jei tos pačios lyties poroje yra tam tikras lyčių vaidmenų pasiskirstymas, čia jie gali labai lengvai kisti ir keistis. Tiesa ta, kad gėjų ir lesbiečių poroje daugiau galvojama kas būtų geriausias, turintis patirties ar žinių tam tikrą darbą atlikti, o ne kokį vaidmenį vienas ar kitas asmuo turi prisiimti.

Tai iš esmės rodo, kad homoseksualios poros atsisako kopijuoti visuomenės, „tradicijų“ primetamą modelį. Todėl net pats klausimas kas yra poroje „vyras“ ar „moteris“ priimamas kaip visiška nesąmonė.

Lesbietės ir gėjai negali atsakyti į tai, kas jų pasaulyje yra pakankamai reta ir vargu bau iki galo suvokiama. LGBTQ+ bendruomenei svarbus yra pats žmogus, jo gebėjimai, mąstymas, talentai – o ne asmens prisiimti ar jam per prievartą priskirti vaidmenys, kuriuos jis turi vaidinti tik todėl, kad gimė su vagina ar peniu.

 

Martyno Norbuto parengtas tekstas