• Translyčių žmonių vėliava // Nuotr. Lena Balk

Kas yra kas? Translytiškumas

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Kas yra kas? Translytiškumas

Št, 05/13/2023 - 15:30
Kategorija:
0 komentarų

GayLine.LT redakcija tęsia straipsnių ciklą pristatydama skirtingas seksualines orientacijas ir lytines tapatybes. Šiandien rašome apie translytiškumą.

„Translytis“ yra bendras terminas asmenims, kurių lytinė tapatybė, lytinė išraiška ar elgesys neatitinka tos, kuri paprastai siejama su lytimi, kuriai jie buvo priskirti gimus. Lytinė tapatybė reiškia vidinį asmens jausmą, kad jis yra vyras, moteris ar kažkas kita; lyties raiška reiškia būdą, kaip asmuo perteikia lytinę tapatybę kitiems per elgesį, drabužius, šukuosenas, balsą ar kūno savybes.

Terminas „translytis“ pradėtas naudoti tik XX amžiaus pabaigoje. Nepaisant to, apie transkyčius asmenis yra rašoma nuo antikos iki šių dienų.

Translyčių žmonių bendruomenė yra labai įvairi. Kai kurie translyčiai asmenys save identifikuoja translyčiais vyrais arba translytėmis moterimis, o kiti gali save priskirti nedvinarės tapatybės žmonėms ir pan.

Dažnai transseksualūs žmonės nori pakeisti savo išvaizdą, kad jų kūnas kuo labiau atitiktų jų lytinę tapatybę. Tai daroma hormonų terapijos, operacijų ir kitų priemonių pagalba. Šis perėjimo procesas dažnai vadinamas lyties keitimu, tačiau pastaruoju metu naudojamas kitas - daug korektiškesnis ir realybę atitinkantis terminas - lyties patvirtinimas.

Gimę vyrais, savo išvaizdą keičiantys asmenys į moters vadinami trans moterimis, arba tiesiog moterimis. Ir atvirkščiai, moterimis gimę asmenys patvirtinantys vyro išvaizdą - trans vyrais, arba vyrais. Nemaža dalis translyčių žmonių siekia, kad į juos būtų kreipiamasi būtent tais įvardžiais, kurie nusako jų patvirtintą lytį. Translytis asmuo gali savęs nepriskirti ir jokiai lyčiai.

Translytiškumas apibūdina lytinę tapatybę, o ne seksualinę orientaciją. Transseksualūs žmonės gali būti heteroseksualūs, homoseksualūs, biseksualūs arba aseksualūs ir pan.

Tai, kad asmens suvokiamas apie savo kūną neatitinka jo lyties gimimo metu, gali pradėti jausti tiek vaikas, tiek paauglys ar suaugęs žmogus. Pastaruoju atveju tai pasireiškia vėliau, nes greičiausiai savęs priėmimo procesas buvo slopinamas ar užgniaužtas.

Lyties patvirtinimo procesas yra sudėtingas ir ilgas. Priešingai nei kalbama visuomenėje, jam pasiryžti reikia drąsos, laiko ir tinkamų aplinkybių. O ir pokyčiai gali būti labai įvairūs: aprangos pakeitimas, naujo vardo priėmimas, siekis pasikeisti asmens dokumentus, arba - nors ir nebūtinai - hormonų terapija ir medicininės procedūros. Iki pastarųjų reikia nueiti ilgą kelią, todėl konsultuojamasi su specialistais, psichologais, medikais. Čia nebūna greitų ir nepasvertų sprendimų.

Nors translyčiai žmonės vis labiau matomi žiniasklaidoje, medijose, jie vis dar susiduria su milžiniška diskriminacija. Būtina pripažinti, kad ši diskriminacija kartais pasireiškia ir iš bendruomenės narių.

Translyčiai žmonės turi savo vėliavą. Ji sukurta 1999 m. ir sudaryta iš penkių horizontalių trijų spalvų juostelių – šviesiai mėlynos, šviesiai rožinės ir baltos. Ją sukūrė Amerikos translytė moteris Monica Helms.

Juostos viršuje ir apačioje yra šviesiai mėlynos, tradicinės berniukų spalvos. Šalia jų esančios juostelės yra rožinės spalvos - nuoroda į tradicinę mergaičių spalvą. Viduryje esanti juostelė yra balta, skirta tiems, kurie pereina arba mano esantys neutralios ar neapibrėžtos lyties.