Dovilė Vilda: JAV niekada neteko aiškintis dėl savo šeimos, Lietuvoje - priešingai

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Dovilė Vilda: JAV niekada neteko aiškintis dėl savo šeimos, Lietuvoje - priešingai

Št, 02/18/2023 - 13:00
Kategorija:
0 komentarų

Socialiniame tinkle Facebook Dovilė Vilda pasidalino ką jai, gyvenančiai Jungtinėse Amerikos Valstijose su žmona ir turinčiai vaikų, tenka patirti Lietuvoje. Ji sako, kad nesiekia kritikuoti Lietuvos pareigūnų, o norėtų, kad jiems būtų suteikta daugiau mokymų apie tos pačios lyties šeimas.

„Augindama vaikus dviejų mamų šeimoje, dažnai pagalvoju, kokia neįtikėtina laisvė ir privilegija yra gyventi aplinkoje, kur tavo šeima yra priimama kaip savaime suprantama, kur kaimynai, vaikų mokytojos/ai, auklės, kitų vaikų tėvai niekada neužstringa, nenutyla sužinoję, kad mūsų vaikai turi dvi mamas, neklausinėja nejaukių/netaktiškų klausimų apie tai, kaip čia dabar taip gali būti, ir kaip tu ar tavo šeima, tavo vaikai iš vis egzistuoja“, - lygindama gyvenimą JAV ir Lietuvoje sako moteris.

Dovilė teigia, kad kuriozinės situacijos Lietuvoje iš pradžių erzindavo, keldavo pyktį, o dabar jau verčia šypsotis ar net sukelia juoką. Tiesa, jos kartojasi nuolatos, kai tik tenka bendrauti su mūsų šalies pareigūnais. Savo pasakojimą ji pradeda nuo pasų kontrolės Vilniaus oro uoste.

„Aš: “Mes čia kaip šeima keliaujam...” - bandau pasiteisinti. Pareigūnė: “Kaip tai kaip šeima? Jūs, matau, su vaiku keliaujat (mosteli rodydama į visiškai atsijungusią mažąją), o kas šita moteris?” (mano partnerė draugiškai/ amerikietiškai nusišypso, nesuprasdama klausimo turinio). Aš: “Šita moteris – mano žmona”. Pareigūnė: … Aš: … Kelios sekundės šiek tiek nejaukios tylos, kol pareigūnė tęsia mūsų pasų patikrą“, - rašo Dovilė.

Kiek sudėtingesni iššūkiai moterį užklupo metrikacijos skyriuje, kur ji norėjo užregistruoti savo vaiką.

„2022 m. ruduo, lankausi Vilniuje su 2 mėnesių naujagimiu, nes noriu užregistruoti vaikus metrikacijos skyriuje Vilniuje ir įtraukti jų gimimus į Lietuvos gimimų apskaitą (taip reikalaujama pagal įstatymus). Stringa vaikų registravimas, nes registravimo forma leidžia įrašyti tik MOTINOS ir TĖVO informaciją, na o čia aš su dviejų mamų vaikais šitas formas pildau. Man asistuojanti Metrikacijos skyriaus darbuotoja labai geranoriška, bet pasimetusi, nežino, ką daryti, juolab, kad vienas vaikas bus įtrauktas į LR registrą be problemų (nes aš gimimo motina, tėvo info gali tiesiog likti nepateikta), bet dukra pagimdyta mano žmonos, ir nors ji turi mano pavardę ir jos gimimo liudijime esu įrašyta kaip “other parent”, Lietuvos registravimo forma tokiai situacijai nepasiruošusi“, - pasakoja savo patirtį moteris.

Ji teigia, kad jai teko eiti pas įstaigos vedėją, aiškinti situaciją, tuomet nuspręsta konsultuotis su Teisingumo ministerija. Tik po šių konsultacijų įrašai buvo atlikti. Tiesa, netrukus ir vėl kartojasi nemaloni situacija norint pristatyti dokumentus dėl vaikų dvigubos pilietybės ir lietuviškų pasų išdavimo Čikagoje įsikūrusiame Lietuvos konsulate.

„Pareigūnas atsiverčia mano pasą, tada sutuoktinės pasą, įdėmiai žiūri. Pakartotinai peržiūri vaikų pasus. Pareigūnas: O tai… o jūs šituos vaikus įsivaikinot ar kaip? Aš: Šitie vaikai yra mūsų. Pareigūnas: Aaa, aha gerai (taip ir matau, kaip jam smegenyse kažkas susijungia, kibirkščiuoja ir kuriasi kažkokia nauja žinia, naujas suvokimas). Aš laukiu ir galvoju, kaip gi gyvenant Čikagoje, JAV, 21 amžiuje ir susidūrus su dviejų moterų šeima - dvi gimdos vaikams išnešioti ir gimdyti, c’mon!), vis tiek išvada peršasi, kad vaikai ne mūsų gimdyti, veikiausiai įvaikinti“, - stebisi Dovilė.

Ji teigia, kad patiria nusiraminimą kai palieka šalį, kurioje nuolatos turi aiškinti kas tu esi.

„Nusiraminimas išskrendant iš Lietuvos, kuomet žinai, kad tau nebereikia būti toje „saugančiosios“ pozicijoje (kurioje jaučiuosi būdama Lietuvoje, nuolat pasiruošusi stoti ginti savo šeimą, aiškintis, kas ir kaip mes čia esame)“, - rašo Dovilė.