Homofobinės, rasistinės cenzūros pasekmės - daugiau nei 1000 knygų tapo nepasiekiamos

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Homofobinės, rasistinės cenzūros pasekmės - daugiau nei 1000 knygų tapo nepasiekiamos

Ant, 04/12/2022 - 12:30
Kategorija:
0 komentarų

Per pastaruosius devynis mėnesius JAV mokyklų bibliotekose buvo uždrausta daugiau nei tūkstantis knygų, kuriose minimos rasizmo ar su LGBTQ+ susijusios temos, pranešė rašytojų organizacija PEN America. Šis „valymas“ vyksta daugiausia konservatyvių pažiūrų mokyklose, rašo Reuters.

Remiantis mokyklų sprendimais, organizacija sudarė uždraustų knygų duomenų bazę. Tarp uždraustų knygų yra ir Nobelio premijos laureatės Toni Morrison romanas, ir aktoriaus bei aktyvisto George Takei atsiminimai apie tai, kaip Antrojo pasaulinio karo metais jis buvo išsiųstas į laisvės apribojimo stovyklą Kalifornijoje kaip japonų kilmės amerikiečių vaikas.

„Knygos, ypač ne baltųjų autorių vyrų knygos, susiduria su didžiausiais iššūkiais, kokius kada nors mes esame matę“, – pranešime spaudai sakė Jonathan Friedman, PEN America Free Expression programos direktorius ir pagrindinis ataskaitos autorius.

„Tai, kas šioje šalyje vyksta dėl knygų uždraudimo mokyklose, yra neprilygstama savo dažnumu, intensyvumu ir sėkme“, – sakė jis.

Pastaraisiais mėnesiais konservatyvūs tėvai kreipėsi į mokyklų tarybas daugelyje valstijų, siekdami uždrausti knygas, kurios, jų nuomone, yra seksualinio pobūdžio, arba kalba apie rasizmą ir sukelia nepatogumų baltaodžiams vaikams.

Kongrese ketvirtadienį Atstovų rūmų Priežiūros ir reformų komitetas surengė klausymus dėl knygų draudimo ir akademinės cenzūros.

„Išmokite toleruoti kalbą, kurios nekenčiate, ir kalbą, kuriai pritariate“, – sakė demokratas Jamie Raskin. - „Jei panaikinsime arba cenzūruosime viską, kas žmonėms atrodo įžeidu, nieko neliks“.

PEN nustatė, kad per pastaruosius devynis mėnesius 86 mokyklos iš savo lentynų pašalino 1145 knygų. Daugiau nei du trečdaliai uždraustų knygų buvo grožinė literatūra. Taip pat buvo uždrausti penki poezijos rinkiniai.

Intensyviausiai cenzūra įsisuka  Teksaso, Pietų Karolinos ir Džordžijos mokyklose, teigiama pranešime.