6 klausimai, kurių geriau neužduoti aseksualiems žmonėms?

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

6 klausimai, kurių geriau neužduoti aseksualiems žmonėms?

Ant, 06/25/2024 - 12:15
Kategorija:
0 komentarų

Aseksualumas yra seksualinė orientacija, kuriai būdingas mažas arba visiškai seksualinio potraukio nebuvimas. Nors apie aseksualumą daugėja viešų diskusijų ir žmonės turi daugiau informacijos, realiame gyvenime vis dar kyla daugybė nesusipratimų apie šią orientaciją. Dėl šių priežasčių aseksualūs žmonės dažnai susiduria su nepatogiais ir nemaloniais klausimais. Pateikiame keletą dažniausių klausimų, kurių aseksualūs žmonės nenori girdėti.

  • „Ar tai tik fazė?“

Tai vienas iš labiausiai paplitusių ir žeidžiančių klausimų, kurį dažnai girdi aseksualūs žmonės. Tokia frazė teigia, kad aseksualumas nėra tikra ar ilgalaikė orientacija, bet laikina būsena, kuri praeis. Tai ne tik sumenkina aseksualumo patirtį, bet ir kenkia žmogaus pasitikėjimui savimi.

  • „Tai tu tiesiog neradai tinkamo žmogaus, ar ne?“

Aseksualumas nėra susijęs su partnerio/ės/ių paieškomis ar nusivylimu ankstesniais santykiais. Tai seksualinė orientacija, o ne laikina būklė. Net ir viso gyvenimo partnerio/ės/ių radimas nepakeis seksualinio potraukio.

  • „Galbūt tu turi sveikatos problemų?“

Kai kurie žmonės mano, kad aseksualumas yra susijęs su fizinėmis ar psichinėmis sveikatos problemomis. Iš tiesų tai nėra niekaip susiję. Aseksualumas yra natūralus tam tikro žmogaus būdas būti ir gyventi.

  • „Tai tu labai religingas/a/i, kad nenori sekso?“

Šis klausimas kyla iš klaidingos nuomonės, kad aseksualumas yra susijęs su religiniu celibatu. Nors kai kurie aseksualūs žmonės gali būti religingi, aseksualumas nėra sąmoningai pasirinktas gyvenimo būdas, bet natūrali seksualinė orientacija. Ji tiesiog yra ir jos aseksualus žmogus nesirenka.

  • „Tai tu nusprendei gyventi vienas/a/i?“

Tai klaidinga prielaida, nes aseksualūs žmonės gali norėti ir ieškoti meilės bei artumo. Aseksualumas reiškia seksualinio potraukio nebuvimą, bet tai nereiškia, kad aseksualūs žmonės nenori turėti intymių, emocinių santykių. Šie poreikiai yra labai individualūs.

  • „Ar tu tiesiog bijai sekso?“

Šis klausimas imasi teigti, kad aseksualumas yra pagrįstas baime ar traumomis, tačiau dauguma aseksualių žmonių paprasčiausiai nejaučia seksualinio potraukio. Seksualinės baimės ar traumos gali turėti įtakos kai kuriems žmonėms, tačiau tai nėra universalus aseksualumo paaiškinimas. Pabrėžtina, kad dėl nemažos dalies aseksualių žmonių traumų kalti būtent jų artimiausi žmonės, kurie neretai vienaip ar kitaip bandė versti juos eiti prieš save ir daryti tai, ko jie nenorėjo.

Taigi, kaip derėtų kalbėtis su aseksualiais žmonėmis? Jei norite geriau suprasti aseksualumą ir palaikyti aseksualius žmones, svarbu gerbti jų patirtį ir vengti aukščiau paminėtų klausimų. Vietoj to, galite užduoti neutralius, palaikymą rodančius klausimus, pvz.:

- „Kaip tu pats apibrėži savo aseksualumą?“

- „Kokie dalykai tau svarbiausi santykiuose?“

- „Ar susiduri su diskriminacija?“ (Jeigu atsakoma taip, galima pasiteirauti – „Ką reikėtų padaryti, kad visuomenė taptų supratingesnė?“

Šie klausimai rodo, kad jūs esate pasiruošęs klausytis ir gerbti žmogaus patirtį be išankstinių nuomonių ar vertinimų.