Medikė – apie klaidingai vien su seksu siejamą virusą: simptomai pajuntami tik ligai išplitus, pasekmės gali būti mirtinos

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Medikė – apie klaidingai vien su seksu siejamą virusą: simptomai pajuntami tik ligai išplitus, pasekmės gali būti mirtinos

Št, 02/05/2022 - 16:00
Kategorija:
0 komentarų

Gimdos kaklelio vėžio išsivystymas tiesiogiai priklauso nuo viruso, kuriuo užsikrečia didžioji dalis populiacijos, rašo Delfi. Žmogaus papilomos viruso (ŽPV) tipų priskaičiuojami keli šimtai, tačiau keli iš jų – mirtinai pavojingi.
 

Santaros klinikų gydytoja ginekologė Žana Bumbulienė smulkiai papasakojo, kas tas ŽVP, kaip juo užsikrečiama bei kaip gydomos jo sukeltos ligos.

– Kaip galima užsikrėsti žmogaus papilomos virusu?

– Dažniausiai pirmasis užsikrėtimas įvyksta po lytinio debiuto. Klaidingai manoma, kad užsikrečiama tik per penetracinius lytinius santykius. Tam, kad užsikrėstume, pakanka odos pažeidimo, tai yra, net odos-odos kontakto. Taip virusas patenka į pamatinį gleivinės sluoksnį ir ten pradeda daugintis. Juo užsikrėsti galima tik kontakto metu, pavyzdžiui, vaikui iš mamos gimdymo metu, per lytinį kontaktą. Retesniais atvejais virusą galima perduoti ir per sekso žaislus.

– Kokius organus jis veikia bei pažeidžia?

– Atrodo, kad šis virusas pažeidžia tik gimdos kaklelį ir sukelia vėžį. Deja, ŽPV gali sukelti ir makšties, išorinių lytinių organų, išangės, burnaryklės, varpos vėžius. Tiesa, gimdos kaklelio vėžio be užsikrėtimo ŽPV nebūna, tad už šį vėžį garantuotai atsakingas virusas. Tuo tarpu kitų organų vėžys gali būti sisjęs su šia infekcija, bet esama ir kitų faktorių.

– Kokias kitas ligas jis gali sukelti?

– Vežį sukelia didelės rizikos ŽPV virusas. Mažos rizikos gali sukelti labai nemalonius dalykus, pavyzdžiui, genitalijų ir išangės karpas bei kvėpavimo takų papilomatozę. Ant lyties organų gali užaugti dariniai, panašūs į kalafiorą. Tai atrodo pakankamai baisiai, ypač nusilpusį imunitetą turintiems žmonėms.

Kvėpavimo takų papilomatozė dažniausiai atsiranda kūdikiui užsikrėtus gimdymo metu. Šiuo atveju ant balso stygų atsiranda išaugos, kurios sutrikdo kalbą, oro cirkuliaciją, vaikas gali pradėti dusti, keičiasi balso tembras. Ši liga gydoma operuojant. Pašalinus išaugas po kurio laiko jos atsinaujina. Tokio paciento gydymas kainuoja beveik tiek pat, kiek išplitusio vėžio, nes operacijos turi būti kartojamos.

– Kaip galima jo išvengti?

– Pirmiausia, yra vakcinos. Jos sukurtos taip, kad apsaugotų nuo 16, 18 tipų ir kitų, mažiau pavojingų. Lietuvoje nemokamai skiepijamos 11-metės mergaitės. Joms pakanka 2 dozių. Kalbant apie paaugles nuo 15 metų bei vyresnes moteris, reikia skiepyti trimis dozėmis. Šiuo virusu užsikrečia apie 80 proc. žmonių, bet ne visiems jis sukelia kitų ligų.

Daugiau Delfi.