Lietuvos visuomenininkai reiškia paramą trans žmonėms: jūs esate nuostabūs

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Lietuvos visuomenininkai reiškia paramą trans žmonėms: jūs esate nuostabūs

Pir, 08/14/2023 - 11:53
Kategorija:
0 komentarų

Pastarosiomis dienomis keli visuomenininkai socialiniame tinkle Facebook paskelbė trans žmones palaikančias žinutes. Režisierius Romas Zabarauskas pasidalino informacija apie lyčių įvairovę, aktorė Elžbieta Latėnaitė paskelbė radijo laidos su translyte moterimi Vaida Braške anonsą, o Martynas Norbutas GayLine.LT redakcijos vardu išreiškė paramą visai trans bendruomenei.

„Neseniai filmavausi su translyčiu kolega, kuris buvo ne tik labai šiltas žmogus, bet ir puikus aktorius. Ir ši pažintis buvo viena priežasčių, kodėl negalėjau ignoruot dainininko V.B. viešos transfobijos. Tas „skandalas” man baigėsi liūdnais apmąstymais, kiek transfobijos yra net tarp jaunų, progresyvių žmonių“, - savo žinutę pradeda E. Latėnaitė. – „Ilgai galvojau, ką daryt su nemaloniais jausmais, ir sugalvojau, kad geriausia, ką galiu padaryti, tai suteikti platformą balsui ir istorijai realaus žmogaus iš šios nuostabios mažumos, kurią transfobija liečia tiesiogiai“.

Tuomet aktorė, LGBTQ+ bendruomenės teisių ginėja pranešė, kad įrašė interviu su translyte moterimi Vaida Braške, kuri pirmą kartą pasidalino savo unikalia istorija.

„Taip norėčiau, kad po jos translyčiai asmenys pasijustų labiau matomi, kad daugiau cislyčių žmonių atsisuktų į translyčius, kad cis moterys labiau priimtų trans moteris. Mes gi tokia jėga, kai susivienijam!“, - skelbia aktorė anonsuodama, kad laida „Žaidžiam žmogų“ bus transliuojama rugpjūčio 24 d. per LRT OPUS radijo stotyje.

O štai režisierius Romas Zabarauskas, aptardamas liberalų požiūrį į lyti teigia, kad egzistuoja klaidingas mąstymas, jog lytį galima pasirinkti. „Akcentuodami pasirinkimą, tarsi uždarome diskusiją: tegu kiekvienas gyvena pagal save, kol netrukdo kitiems. Vis dėlto tokia nuostata daro ir žalą, nes kuria iliuziją, jog trans asmenys spontaniškai pasirenka tokiais būti + egzistuoja tik dvi lytys“, - rašo režisierius. – „Šiuolaikinis mokslas vieningai sutaria, jog lytis nėra binarinė (t.y., neapsiriboja vyro ir moters kategorijomis), o trans asmenų patirtis nulemta skirtingų prigimtinių faktorių“.

Tai, kad nėra dviejų lyčių, anot Romo, aiškiai parodo interlyčių asmenų egzistavimas. Jie „gimsta turėdami netipiškų chromosomų, tiek vyro, tiek moters lytims tradiciškai priskiriamų bruožų ar pan.“

Apie būtinybę keisti visuomenės požiūrį į trans asmenis prabilo ir Martynas Norbutas. Jis Gayline.LT redakcijos vardu paskelbė tekstą, kuriuo atkreipiamas dėmesys į visuomenėje vis dar egzistuojančius stereotipus ir reiškiama parama trans bendruomenei.

„Reiškiame solidarumą su Trans bendruomene, kuri tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje patiria diskriminaciją bei atskirtį. Trans vyrai yra vyrai, trans moterys yra moterys – kas teigia priešingai, prisideda prie tų, kurie skaldo visuomenę, pamina žmonių teises ir mano – jog vieni žmonės yra pranašesni, geresni už kitus“, - rašoma tekste. – „Trans žmonės yra nuostabūs ir kaip bet kuris iš mūsų nusipelno paramos (kai jos reikia), vienodo traktavimo ir valstybės apsaugos. Ačiū, kad jūs esate. Jūs stiprinate mūsų bendruomenę, padedate mums būti geresniais žmonėmis“.