• Menininkės Ievos Kotrynos Ski projektas  „Dyke Into“ // Nuotr. JCDecaux

Vilniaus gatvėse - menininkės Ievos Kotrynos Ski projektas

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Vilniaus gatvėse - menininkės Ievos Kotrynos Ski projektas

Ket, 06/08/2023 - 12:00
Kategorija:
0 komentarų

Vilniečiai ir miesto svečiai šią savaitę „JCDecaux“ lauko reklamų stenduose jau gali išvysti menininkės Ievos Kotrynos Ski projektą  „Dyke Into“, kurį ji kūrė kartu su fotografe Janina Sabaliauskaite. Abi kūrėjas jungia domėjimasis queer temomis, todėl ir šis naujausias jų projektas taip pat atsigręžia į LGBTQ+ bendruomenę.

Pasak menininkės, „Dyke Into“ – tai variacija žodžio dyke reikšme. Atlikdama tyrimą savo ankstesniam darbui apie smegduobes ji susidūrė su geologiniu terminu dyke arba dike. Iki tol jai buvo žinoma tik viena šio žodžio reikšmė. Nors žargono dyke ištakos yra homofobiškas įžeidimas lesbietėms apibūdinti, su laiku terminas buvo reaproprijuotas ir tapo pasididžiavimo bei įgalinimo simboliu, ir šiandien yra plačiai vartojamas bendruomenės narių, rašoma pranešime spaudai.

„Manau, kad šis projektas ypač aktualus Lietuvos kontekste, kur LGBTQ+ asmenys vis dar susiduria su daugybe socialinių ir teisinių iššūkių. Seimas nesugeba priimti Partnerystės įstatymo, kuris liečia įvairių seksualinių krypčių asmenis, tačiau pagrindiniu diskusijų ir neapykantos objektu tapo homoseksualios poros. Organizuojami „šeimų maršai“; nepilnamečių apsaugos nuo neigiamo viešosios informacijos poveikio įstatymas cenzūruoja LGBTQ+ turinį...Tokiomis aplinkybėmis atrodo dar svarbiau įdaikinti (dyke into) viešąją erdvę“, – teigia menininkė I. K. Ski.

Prisidėti prie šio projekto menininkė pakvietė fotografę J. Sabaliauskaitę, kuri savo darbuose tyrinėja feminizmo ir LGBTQ+ matomumo istoriją. I. K. Ski buvo svarbu ne tik jos, kaip fotografės, žvilgsnis, bet ir queer lauką tyrinėjančios menininkės patirtis.

„Džiaugsmas būti matomai, kurti matomumą ir atstovauti LGBTQ+ bendruomenei dalyvaujant kitų kūrėjų projektuose. Norime tęsti „Dyke Into“ seriją, būtų nuostabu, kad projektas jungtų platesnį ratą žmonių, tad kviečiame dykes, kurioms yra daugiau kaip 40 metų, mums parašyti ir įsiamžinti, kurti matomumą ir istoriją kartu“, – kviečia J. Sabaliauskaitė.