• Javier Trelis tapybos darbas // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Javier Trelis: Tapyba man yra pabėgimo nuo realybės forma

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Javier Trelis: Tapyba man yra pabėgimo nuo realybės forma

Tre, 06/07/2023 - 08:04
Kategorija:
0 komentarų

Ispanijoje gimęs ir iki šiol gyvenantis homoseksualus tapytojas Javier Trelis puikiai žinomas socialinių tinklų vartotojams, kurie domisi vyro kūną vaizduojančiu menu. Jo darbuose rasime tiek akį traukiančių portretų, tiek aktų, kurie pulsuoja seksualumu, provokuoja ir kartu kviečia žiūrovą atidžiau įsižiūrėti bei atrasti kūno grožį.

GayLine.LT redakcija susisiekė su menininku ir paprašė duoti išskirtinį interviu. Jame kūrėjas atskleidžia kodėl susidomėjo tapyba, taip pat pasakoja apie savo kuriamo meno prasmę ir tikslą.

- Prašau, papasakokite šiek tiek apie save, kur studijavote? Kodėl pradėjote tapyti?

Mano vardas Javier Trelis. Gimiau 1961 m. gruodžio mėn. Alkojuje, nors dabar gyvenu Alikantėje, Viduržemio jūros pakrantės mieste.

Jau 30 metų dalinuosi savo gyvenimu su savo vyru Moisésu. 2005 metais Ispanijoje priimto gėjų santuokos įstatymo dėka turėjome galimybę susituokti. Labai džiaugiuosi savo partneriu ir tikiuosi, kad būsime kartu dar 30 metų.

Esu savamokslis tapytojas, visada jaučiau įgimtą aistrą tapyti. Mano namuose menas visuomet vaidino svarbų vaidmenį, tėvai buvo įsimylėję tapybą, kolekcionavo meno kūrinius.

Nuo vaikystės ir iki šiol elgiuosi panašiai - pasiimu savo eskizų knygelę ir važiuoju į kaimą tapyti tai, ką pirmiausia pamatau prieš akis - medį, gėlę, akmenį, gyvūną ...

- Jūsų darbuose galime matyti dvi pagrindines temas: gamtą ir žmogaus kūną. Kodėl jums toks svarbus vyro kūnas?

- Mano nuomone, vyriškas kūnas turi neįtikėtiną struktūrą, kiekvienas raumuo reprezentuoja žmogaus kūno visumą, kviečia mane pabandyti labiau jį ištyrinėti. Kartu tai provokuoja mano paveikslų užsakovų ar žiūrovų fantaziją, kuria erotiškumo ir jausmingumo įspūdį.

Paveikslas turi perteikti jausmą ir išprovokuoti su emocijomis susijusius pagrindinius instinktus. Jei galiu tai pasiekti savo paveikslais, esu patenkintas.

- Jūsų darbuose galime rasti įvairiausių vyrų – senų, jaunų ir vyresnių, kilusių iš skirtingų etninių grupių. Dažniausiai tai tik vyrų veidai. Kodėl veidas jums toks įdomus?

- Žvilgsnis prieš veidrodį ar nukreiptas į žmogų daug ką pasako apie asmenį. Esu sukūręs keletą veidų paveikslų serijų „Žvilgsniai“.

Mane žavi mitologija, pradedant graikų ir romėnų, baigiant Šiaurės šalių. Man patinka žaisti su vyrišku veidu, pavyzdžiui uždėti ragus kaip satyrui ar gėlių vainiką kaip faunui, ir pan. Tai dalykai, kurie ateina į mano vaizduotę ir reikalauja juos perteikti ant medinių lentų. Nors kartais man kyla idėjų, kurias sunku įgyvendinti.

Man patinka piešti vyrišką kūną ir kiekviena kūno dalis ilgainiui tampa erotiškesnė, jausmingesnė ir provokuojanti. Suvokimas keičiasi priklausomai nuo žiūrinčiojo akių lygmens. Pavyzdžiui, man patinka rankos, keliai, kaklas, kirkšnys... yra kūno dalys, kurios sudaro visumą ir kuria pusiausvyrą.

- Kaip tik to norėjau klausti. Dalyje jūsų darbų, jūs nagrinėjate vyriško kūno autonomiją. Ar tai susiję su jūsų svajonėmis, norais, aistra?

- Nuo pat vaikystės mane visada žavėjo menas ir kultūra. Žavėjausi senovės Graikijos ir Romos skulptūromis ir gyvenimo bei žmogaus kūno prigimties matymo filosofija. Žymiausi jų skulptoriai, tokie kaip Feidijas, Praksitelis, Polikleitas, Mironas ir daugelis kitų puikių meistrų, mane sužavėjo tobulumu, kuriuo vedini jie lipdė vyrų kūnus.

Savotiškas vidinis nerimas mane privertė pradėti piešti ir giliau studijuoti vyro anatomiją. Kaip minėjau, esu savamokslis, darau klaidas ir mokausi. Tapyba yra nuolatinis mokymosi procesas.

Renesanso menas buvo meninis judėjimas, kuris išsiskyrė apmastymais, siekiu žinių, individualumu, perėmė senovės Graikijos ir Romos menines, filosofines ir politines tradicijas. Jis sutelktas į žmogų, nepaisant dogmatinės religinės minties, ir tai man daro didžiausią įtaką, kai kuriu savo paveikslus.

Tapyba man yra pabėgimo nuo realybės forma, tapydamas jaučiuosi abstrahuotas, be galo laimingas.

Ačiū už pokalbį.

 

Pasižvalgyti po menininko darbus galite svetainėje - www.javiertrelis-artista.com.

Javier Trelis // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Javier Trelis tapybos darbas // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Javier Trelis tapybos darbas // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Javier Trelis tapybos darbas // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Javier Trelis tapybos darbas // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Javier Trelis tapybos darbas // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Javier Trelis tapybos darbas // Nuotr. iš asmeninio archyvo

Javier Trelis tapybos darbas // Nuotr. iš asmeninio archyvo