Vyresnės nei 35-erių moterys bus testuojamos dėl ŽPV

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Vyresnės nei 35-erių moterys bus testuojamos dėl ŽPV

Tre, 01/26/2022 - 12:25
Kategorija:
0 komentarų

Kasmet gimdos kaklelio vėžio diagnozę išgirsta bene pusė tūkstančio Lietuvos moterų, rašo TV3. Anot gydytojų, ikivėžiniai pakitimai ir pirmoji gimdos kaklelio vėžio stadija išgydoma 9 š 10 moterų. Deja, beveik pusė iš diagnozuotų moterų – miršta, mat į gydytojus pasitikrinti kreipiasi jau sirgdamos nebe pirma stadija.

„Statistika Lietuvos yra tikrai nelabai gera Europos Sąjungos mastu, nes mūsų tiek sergamumas, tiek mirtingumas dėl gimdos kaklelio vėžio yra vienas didžiausių Europoje“, – sako nacionalinio vėžio instituto vadovė Sonata Jarmalaitė.

Būtent dėl to Nacionalinis vėžio institutas skelbia apie naują gimdos kaklelio vėžio profilaktikos programą. Nuo šiol vyresnės nei 35-erių metų moterys bus testuojamos dėl Žmogaus papilomos viruso, kuris atsakingas už daugiau nei 90 procentų gimdos kaklelio vėžio atvejų.

„Mes turime programą, na, didžiausio šiuo metu įmanomo jautrumo. Ir, visų pirma, nuo 35-erių metų moterims yra numatoma, dalyvaujančioms šioje programoje, atlikti skystojoje terpėje surinkto mėginio žmogaus papilomos viruso testavimus. Būtent tų variantų, kurie pasižymi didžiausiu onkogeniniu potencialu“, – kalba S. Jarmalaitė.

Kaip ir anksčiau, 25–34 metų moterims kas trejus metus priklausys gimdos kaklelio citologinis tepinėlis. O 35-erių ir vyresnės moterys kas penkerius metus galės testuotis dėl žmogaus papilomos viruso. Esą taip galima laiku nustatyti rizikos veiksnius.

Nacionalinio vėžio instituto vadovė tikisi, kad tokiu būdu tyrimas taps prieinamas moterims, kurios gyvena ne tik didžiuosiuose miestuose, bet ir mažesniuose miesteliuose. Dar viena efektyvi profilakcinė priemonė – skiepai nuo žmogaus papilomos viruso. Šiuo metu nuo jo Lietuvoje profilaktiškai skiepijamos 11–12 metų mergaitės.

Praėjusiais metais nuo viruso pasiskiepijo beveik 62 procentai 11 metų mergaičių ir per 76 procentus 12-ečių. Tiesa, Lietuvoje jos nemokamai skiepijamos dvivalente vakcina, mat ši yra pigiausia. Ji apsaugo nuo dviejų viruso tipų – dažniausių gimdos kaklelio vėžių sukėlėjų.

Daugiau TV3.