TYRIMAS. Internete moterys dažniau patiria seksualinę prievartą, vyrai - imasi rizikos

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

TYRIMAS. Internete moterys dažniau patiria seksualinę prievartą, vyrai - imasi rizikos

Št, 05/13/2023 - 09:00
Kategorija:
0 komentarų

Europos Parlamentas atliko tyrimą, kuriame siekta išsiaiškinti socialinės žiniasklaidos poveikį moterims ir mergaitėms lyčių lygybės ir pilietinio aktyvumo temose.

Tyrėjai pastebėjo, kad moterys socialiniais tinklais naudojasi šiek tiek dažniau nei vyrai. Jos dažniausiai renkasi Facebook, Instagram, Snapchat, TikTok, WhatsApp ir Pinterest. Vyrų gretose populiaresni yra Twitter, LinkedIn, Reddit, Discord, Twitch ir Telegram.

Moterų ir vyrų socialinių tinklų naudojimo įpročiai gerokai skiriasi. Vyrai dažniau dalijasi nuomonėmis, o moterys yra labiau suinteresuotos palaikyti tvirtus socialinius ryšius. Merginoms daug svarbiau socialinių tinklų pagalba pelnyti populiarumą, sulaukti teigiamų komentarų.

Berniukai ir vyrai dažniau nei merginos ir moterys elgiasi rizikingai internete - dalijasi smurtine medžiaga, priekabiauja, atlieka įsilaužimus ir bando sukčiauti.

Tiek vyrai, tiek moterys, kurie daug laiko praleidžia socialiniuose tinkluose tai neretai daro miego sąskaita. O tai lemia depresijos simptomų gausėjimą, ypač moterims.

Socialiniai tinklai taip pat labiau neigiamai veikia moteris, kai kalbame apie kūno įvaizdį ir savęs vertinimą. Moterys dėl to dažniau patiria valgymo sutrikimus. Merginos ir moterys dažniau patiria ir seksualinę prievartą bei prievartą dėl lyties. Jos atakuojamos prašant atsiųsti savo nuogo kūno nuotraukomis ir vaizdais. Paprasta vyrų prieiga prie pornografijos lemia ir iškreiptą jų suvokimą apie moteris.

Tiesa, socialinė žiniasklaida atlieka ir teigiamą vaidmenį. Tokios viešinimo kampanijos kaip #MeToo ir Everyday Sexism sulaukė didelio visuomenė susidomėjimo ir iššaukė aktyvias diskusijas.

Studijos rengėjai Europos Parlamento nariams parengė ir rekomendacijas, kaip spręsti socialinių tinklų keliamas problemas. Jose nurodoma, kad būtina koreguoti skaitmeninių paslaugų teisės aktus, kad juose prie jautrių duomenų būtų įrašyta lytis. Taip pat parlamentas raginamas užbaigti Stambulo konvencijos ratifikavimą ir priimti direktyvą dėl kovos su smurtu prieš moteris ir smurtu šeimoje.

Turėjai rekomenduoja griežtinti sankcijas už priekabiavimą, neapykantos kurstymą ir piktnaudžiavimą socialiniuose tinkluose, rengti viešinimo kampanijas, kurios padėtų vartotojams lengviau atpažinti skurto ir prievartos atvejus, ugdyti moteris ir merginas apie nesveikas normas, manipuliavimą įvaizdžiu.

Valstybėms narėms tyrime rekomenduojama peržiūrėti mokymo programas, siekiant užtikrinti, kad berniukai ir mergaitės gautų įrodymais pagrįstą išsilavinimą apie socialinės žiniasklaidos raštingumą, skaitmeninę etika, seksualinę prievartą ir jos daromą žalą, internetinį smurtą lyties pagrindu.