28 valstybės reikalauja teisinio lyties pripažinimo remiantis savęs identifikavimu

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

28 valstybės reikalauja teisinio lyties pripažinimo remiantis savęs identifikavimu

Pir, 04/10/2023 - 14:30
Kategorija:
0 komentarų

Tarpregioninė šalių grupė ragina Jungtinių Tautų valstybes nares įgyvendinti įstatymus ir politiką, leidžiančią nustatyti lytinę tapatybę remiantis savęs identifikavimu.

„Visiškai neįgyvendinus teisės į kūno autonomiją, visų moterų ir mergaičių sveikata, gyvybės, žmogaus teisės ir gerovė balansuoja ant ribos“, – Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybai sako 65 pilietinės visuomenės organizacijos.

Sąvoka „teisinis lyties pripažinimas“ apibrėžia įstatymus, administracines procedūras ar procesus, kuriais remiantis asmuo gali pakeisti savo teisėtą lytį / lyties žymenį ir vardą oficialiuose asmens dokumentuose.

Didžiojoje dalyje šalių šie procesai yra ypač sudėtingi. Iš žmonių reikalaujama chirurginės, hormoninės ar sterilizacinės intervencijos, skyrybos su partneriu, lankytis psichiatrijos įstaigose ir kt., rašoma Ilga pranešime spaudai.

O štai teisinio lyties atpažinimo modelis, pagrįstas apsisprendimu, leidžia žmonėms lengviau gauti asmens tapatybės dokumentus, atitinkančius jų lytinę tapatybę ir raišką. Tai sumažina diskriminaciją, priekabiavimą ir smurtą, su kuriuo translyčiai žmonės susiduria savo gyvenime.

„Žmogaus teisės yra universalios, neatimamos ir nedalomos“, – Žmogaus teisių tarybai 28 valstybių vardu sakė Argentina. - „Mes tvirtai remiame visas politikos kryptis, kuriomis kovojama su smurtu ir diskriminacija prieš visas moteris, ir pakartojame, kad ši politika turėtų būti grindžiama tarpsektoriniu požiūriu, apsaugančiu moteris, patiriančias įvairių formų diskriminaciją, įskaitant trans moteris“.

Šalys paragino kitas valstybes „įgyvendinti įstatymus ir politiką, leidžiančius atpažinti lytinę tapatybę remiantis savęs identifikavimu“, ir „padvigubinti pastangas siekiant užkirsti kelią seksualiniam smurtui ir diskriminacijai dėl lyties“.

Pirmą kartą 2021 m. net 27 valstybės paragino Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybą skubiai ginti translyčių žmonių, ypač translyčių moterų, žmogaus teises. Šiemet sąjungininkų gerokai pagausėjo. Jungtinių Tautų Žmogaus teisių taryboje net 65 organizacijos palankiai įvertino naujausias valstybių iniciatyvas.

„Apsisprendimas yra teisės į kūno autonomiją ir vientisumą pasekmė, už kurią ilgai ir sunkiai kovojo feministinės žmogaus teisių gynėjos, teisininkai, gydytojai ir ekspertai visame pasaulyje“, – rašoma valstybių pareiškime. - „Visiškai neįgyvendinus teisės į kūno autonomiją, visų moterų ir mergaičių, įskaitant trans moteris, trans jaunimą ir įvairios seksualinės orientacijos, lytinės tapatybės ir išraiškos bei lyties žmones, sveikata, gyvybė, žmogaus teisės ir gerovė balansuoja ant ribos“.