Chemseksas. Kas tai ir kodėl jis pavojingas?

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Chemseksas. Kas tai ir kodėl jis pavojingas?

Pir, 03/20/2023 - 12:15
Kategorija:
0 komentarų

Jau kurį laiką Europoje sparčiai populiarėja chamsesas. Jo metu vartojamos psichotropinės medžiagos ir užsiimama seksu. Narkotikų ir ribų neturintis seksas – pavojingas derinys. 

„Lietuvoje chemseksas pradėjo populiarėti maždaug prieš  porą metų.“, – teigia VUL Santaros klinikų gydytojas mikrobiologas, ŽIV prevencijos centro “Checkpoint” konsultantas Aleksandras Lapšinovas, ne pirmus metus besidomintis šiuo reiškiniu. 

Pastebėta, kad chemseksas labai populiarėja homoseksualių ir biseksualių asmenų gretose, nors juo užsiima ir heteroseksualios poros. Vartotojai pažinčių programėlėse gėjams ir biseksualams jau senokai nurodo ar juos domina tokia veikla ar ne. 

Chemsekso metu svaiginimasis narkotinėmis medžiagomis yra ne atsitiktinis, o iš anksto suplanuotas. Vartojamos tik konkrečios narkotikų rūšys - metamfetaminas, mefedronas ir GBL/GHB. Šios psichotropinės medžiagos pasirenkamos, nes labiausiai stimuliuojančios libido,  sumažina savikontrolę ir atpalaiduoja bet kokius moralinius suvaržymus. Dažniausiai organizuojami tokio sekso vakarėliai, kuriuose dalyvauja nemažas kiekis žmonių. 

Toks nevaržomas seksas, kurio metu jo dalyviai nebejaučia ribų, yra labai pavojingas. Jis gali baigtis visišku išsekimu, perdozavimu, sunkia abstinencija ar tapti psichologiškai traumuojančia patirtimi. Žinoma, išauga rizika užsikrėsti lytiškai plintančiomis ligomis ir ŽIV. Juk narkotikų poveikyje mažai kas galvoja apie saugumą. 

„Kai vartojamos psichoaktyvios medžiagos, gali išaugti agresija, žmogus negali adekvačiai įvertinti lytinio kontakto grubumo, jėgos, todėl pasitaiko smurto, prievartos atvejų, patiriamos įvairios lytinio pobūdžio traumos“, – teigia gydytojas Aleksandras Lapšinovas. - „Prezervatyvai tokiuose vakarėliuose paprastai nenaudojami, o neretai netgi nepageidaujami. Mus, ŽIV prevencijos srityje dirbančius gydytojus ir socialinius darbuotojus, ši tendencija labai neramina“. 

Vokietijos mokslininkų atlikto tyrimo duomenimis: 

  • 27 proc.  chemsekso dalyvių teigė turėję lytinius santykius, su kuriais nesutiko; 

  • 50 proc. prarado laiko, pinigų ir suvartotų narkotikų kiekio kontrolę; 

  • 33 proc. patyrė neigiamą poveikį socialiniam gyvenimui.