• Kadras iš performanco svirplys_ / Instagram

Lukas Svirplys surengė performansą. Atkreipė dėmesį į LGBTQ+ teisių padėtį

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Lukas Svirplys surengė performansą. Atkreipė dėmesį į LGBTQ+ teisių padėtį

Ket, 03/20/2025 - 08:04
Kategorija:
0 komentarų

5 km per miestą pėstute atbulomis, apsirengus kalinio drabužius primenančią aprangą, su nacių naudotu homoseksualius asmenis koncentracijos stovyklose žymėti rožiniu trikampiu, Lukas Svirplys ėjo Vilniaus mieste. Taip homoseksualus menininkas norėjo atkreipti dėmesį į žmogaus teisių problemas Lietuvoje, kur LGBTQ+ žmonės neginami policijos, teisėsaugos, o politikai nesiima veiksmų padėtį keisti.

Performansas pavadintas fraze „Patys kalti“. Būtent tokį įspūdį daugeliui LGBTQ+ žmonių, kurie patyrė išpuolius, sudaro teisėsaugos institucijų neveiksnumams. „LGBTQ+ asmenys dažnai kalti yra vien dėl to, kad yra. Nors jie nepadarė jokio nusikaltimo, dažnai yra verčiami jaustis taip, lyg būtų nusikaltėliai. Net ir tapę patyčių ar smurto aukomis tarsi yra „patys kalti“, – LRT sakė kūrėjas.

Išpuolį prieš trejus metus teko patirti ir Lukui, kuris su draugu ėjo susikibęs rankomis ir sulaukė neadekvačios reakcijos. „Grasinti susidorojimu, neleisti užeiti į savo namus bei paleisti įvairiausių keiksmažodžių patranką? Žinokit, Lietuvoje GALIMA, ane Lietuvos policija?“, - 2022 metų rugsėjį socialiniame tinkle rašė Lukas. – „Tyrimas vis dar nepradėtas, jau prabėgo daugiau nei trys mėnesiai nuo šio užpuolimo (...) Beje, šiam vyrukui užkliuvo tai, jog ėjome susikabininę. Rėkė, jog pažeidžiame LR įstatymus, juk dar nėra partnerystės įstatymo!“.

Vyras performanso metu atbulomis žingsniavo nuo Seimo iki Vilniaus rajono apylinkės teismo rūmų, kuriuose vyksta jau minėto išpuolio nagrinėjimas. Byla jau yra pasiekusi Europos Žmogaus Teisių Teismą

„Tos pačios lyties šeimos neturi jokių būdų savo santykiams įteisinti, todėl lieka neapsaugotos įvairiose gyvenimo situacijose ir susiduria su diskriminacija. LGBTQ+ asmenys neretai susiduria ir su neapykantos nusikaltimais, tačiau dėl stigmos, baimės ar nepasitikėjimo nesikreipia į teisėsaugos institucijas ir nepraneša apie savo patirtis“, - LRT sakė Lukas Svirplys.