Keturios valstybės blokuoja gyvybiškai svarbų susitarimą dėl klimato kaitos padarinių moterims

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Keturios valstybės blokuoja gyvybiškai svarbų susitarimą dėl klimato kaitos padarinių moterims

Pen, 11/22/2024 - 12:15
Kategorija:
0 komentarų

Vatikanas kartu su Saudo Arabija, Iranu ir Rusija sutarė neleisti atnaujinti Jungtinių Tautų veiksmų plano lyčių klausimu tik todėl, kad jame gali būti užuominų apie trans moteris. Jei nepavyks susitarti iki šiandienos – klimato kaitos išskirtinį poveikį moterims pripažinęs ir priemones joms padėti numatęs dokumentas nustos galioti.

Jungtinių Tautų Klimato kaitos viršūnių susitikime COP29 tariamasi dėl įvairių priemonių, kurios galėtų padėti sustabdyti pasaulinės temperatūros kilimą ir leistų prisitaikyti prie šiuo metu vykstančių pokyčių. Vienas iš dokumentų, kurį norima atnaujinti yra 10 metų senumo veiksmų planas - Limos darbo programa lyčių klausimais. Juo užtikrinama, kad dirbant klimato kaitos srityje būtų atkreipiamas dėmesys į moterų padėtį ir numatoma finansinę parama joms dorotis su iššūkiais.

Popiežiaus Pranciškaus atstovai konferencijoje susitarė su Saudo Arabija, Rusija, Iranu ir Egiptu, siekdami užkirsti kelią susitarimui atnaujinti minėtą veiksmų planą. Vatikanui nepatiko, kad programos parama galėtų pasinaudoti trans ir homoseksualios moterys.

Kelios šalys norėjo į dokumentą įtraukti nuostatą, kurioje pabrėžiama, kad visų moterų klimato kaitos padarinių sukelta patirtis yra skirtinga ir ji gali priklausyti nuo „lyties, amžiaus ir rasės“. Tačiau keturios minėtos šalys tam prieštaravo ir teigė, kad tokiu būdu gali būti kalbama apie trans moteris. Dar daugiau, jos pareikalavo, kad tekste neliktų jokių galimų užuominų apie homoseksualumą.

Kolumbijos aplinkos ministrė ir pagrindinė derybininkė šiuo klausimu, Susana Muhamad BBC sakė: „Tai nepriimtina. Lotynų Amerikos šalys labai sunkiai dirba, mes neleisime panaikinti lyčių programos ir neleisime atsisakyti žmogaus teisių“.

Sostina Takure iš krikščionių labdaros organizacijos „ACT Alliance“ sakė, kad buvo šokiruota, kai išgirdo, kad Vatikanas „priešinosi žmogaus teisių kalbai“, ir pridūrė: „Mano širdis subyrėjo į milijoną dalių“.

Vatikano atstovas spaudai sakė: „Šventasis Sostas tikisi, kad bus pasiektas sutarimas, atsižvelgiant į kiekvienos dalyvaujančios valstybės jautrius klausimus ir visiems priimtina kalba“.

Remiantis „UN Women“ ataskaita, dėl klimato kaitos iki 2050 m. beveik 240 mln. moterų ir mergaičių susidurs su maisto trūkumu (palyginimui vyrų ir berniukų bus 131 mln.). Beveik 160 milijonų moterų ir mergaičių dėl klimato kaitos teks skursti.

Pasauliniai tyrimai parodė, kad LGBTQ+ žmonėms taip pat gresia didesnė klimato kaitos rizika, iš dalies dėl to, kad queer žmonės dažniau gyvena miestuose, pakrančių zonose ir vietovėse, kuriose yra mažiau išvystyta infrastruktūra.