Muziejus ėmėsi pokyčių. Romos imperatorių įvardijo kaip trans moterį

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Muziejus ėmėsi pokyčių. Romos imperatorių įvardijo kaip trans moterį

Ket, 11/23/2023 - 08:30
Kategorija:
0 komentarų

Šiaurės Hertfordšyro muziejus nusprendė patikslinti užrašus ir informaciją savo ekspozicijoje, kai po detalių tyrimų pasitvirtino, jog Romos imperatorius Elagabalus iš tiesų buvo trans moteris.

Elagabalus lytinė tapatybė ilgą laiką buvo istorikų ir akademikų diskusijų tema. Kai kuriuose istoriniuose pasakojimuose imperatorius vadintas moterimi.

Po įvairių šaltinių analizės, muziejininkai nusprendė pakeisti lankytojams pateikiamą informaciją apie imperatorių. Jie rėmėsi ir tekstais, kuriuose buvo užfiksuoti valdovės žodžiai „Nevadink manęs Viešpačiu, nes aš esu ponia“.

Romėnų istoriko Cassius Dio parašytose Elagabalo gyvenimo kronikose taip pat pažymima, kad ji buvo ištekėjusi penkis kartus – keturis kartus už moterų ir vieną kartą už buvusio vergo Hiercoles.

Cassius Dio rašė, kad penktosios santuokos metu valdovas „buvo apdovanotas santuoka ir buvo vadinamas žmona, meiluže ir karaliene“.

Atsižvelgiant į tai, muziejininkai pakeitė įvardžius imperatorę aprašančiuose tekstuose.

„Stengiamės jautriai parinkti įvardžius žmonėms praeityje, kaip ir dabarties žmonėms, tai tik mandagumo ir pagarbos žestas“, – sakė Keith Hoskins, Šiaurės Hertso tarybos vykdomasis verslo ir meno narys, skelbia „The Art Newspaper“. - „Mes žinome, kad Elagabalus identifikavo save moterimi ir aiškiai nurodė, kuriuos įvardžius naudoti, o tai rodo, kad įvardžių priskyrimas nėra naujas dalykas“.

Muziejuje yra sidabrinė denaro moneta, kuri kadaise priklausė Elagabalui. Monetą muziejus periodiškai eksponuoja kaip vieną iš nedaugelio su LGBTQ+ bendruomene susijusių daiktų.

Keith Hoskins pridūrė: „Anksčiau netikslūs vertimai Elagabalą vadino „jie“; tačiau dabar žinome, kad tai buvo klasikinės graikų kalbos problema, kai kalbama apie žmones trečiuoju asmeniu, lytis neskiriama, todėl daugelis vertimų yra netikslūs“.

„Dabar remiantis įrodymais, tokiais kaip Dio tekstas, žinome, kad Elagabalas neabejotinai teikė pirmenybę įvardžiui „ji“, - sakė jis.

Imperatorius Elagabalas, dar žinomas kaip Markas Aurelijus Antonijus, valdė Romos imperiją nuo 218 m. iki 222 m. po Kr. Ji buvo nužudyta sulaukusi vos 18 metų.

Markas Aurelijus Antonijus

Markas Aurelijus Antonijus // José Luiz via Wikimedia Commons