Tarptautinė šachmatų federacija mano, kad vyrų protas pranašesnis? Įvedė draudimus trans moterims

Skaitymo laikas
1 minute
Perskaityta

Tarptautinė šachmatų federacija mano, kad vyrų protas pranašesnis? Įvedė draudimus trans moterims

Sek, 08/20/2023 - 10:00
Kategorija:
0 komentarų

Beprotybei nėra ribų – taip būtų galima apibūdinti Tarptautinės šachmatų federacijos sprendimą uždrausti trans moterims varžytis su moterimis. Jei kai kurios sporto šakos panašius sprendimus motyvuodavo fiziniu pranašumu - tai kaip šiuo atveju? Ar vyrų smegenys jį irgi turi? Toks sprendimas sulaukė kritikos bangos.

Pasaulio šachmatų federacija nusprendė, kad translytės moterys negali dalyvauti oficialiose moterų varžybose. Translyčių moterų dalyvavimas priklausys nuo atskirų atvejų analizės, kuri gali užtrukti iki dvejų metų.

„Lyties pakeitimas yra pokytis, turintis didelę įtaką žaidėjo statusui ir būsimam tinkamumui dalyvauti turnyruose, todėl jis gali būti atliktas tik pateikus atitinkamą pakeitimo įrodymą“, – teigia federacija. - „Jei lytis buvo pakeista iš vyro į moterį, žaidėjas neturi teisės dalyvauti oficialiuose FIDE renginiuose moterims, kol nebus priimtas tolesnis FIDE sprendimas“.

Šis sprendimas seka kai kurių kitų tarptautinių sporto federacijų sprendimus eliminuoti trans moteris iš sporto. Tiesa, jos klaidingai motyvuodavo, kad trans moterys išlaiko fizinį pranašumą dėl savo kūno struktūros. Moksliniai tyrimai rodo, kad toks pranašumas stebimas tik pirmuosius dvejus metus, o vėliau nuslopsta dėl medikamentų naudojimo.

Kokiais motyvais remiasi Tarptautinė šachmatų federacija – sunku suprasti. Peršasi mintis, kad jos atstovai mano, jog vyro smegenys yra kažkokiu būdu pranašesnės už moters.

Dar daugiau – Federacija nusprendė atimti ir šachmatininkų iškovotus titulus, rašo The Associated Press. Moterų titulų savininkėms, pakeitusioms savo lytį į vyrišką, šie titulai bus „panaikinami“, sakė federacija, tačiau suteikiama galimybė juos susigrąžinti, „jei asmuo pakeis lytį atgal į moters“.

„Jei žaidėjas pakeitė lytį iš vyro į moterį, visi ankstesni titulai išlieka galioti“, – teigė federacija.

Cathy Renna, Nacionalinės LGBTQ+ darbo grupės Jungtinėse Valstijose komunikacijos direktorė, kritikavo tai, kas, jos teigimu, yra „nepateisinamas, realybe nepagrįstas ir trans-žmones dar kartą marginalizuojantis „transpanikos atvejis“.

„Naujos „gairės“ dėl trans-varžovų šachmatuose kelia pyktį, painiavą, prieštaringumą ir yra ženklas, kad tai judėjimas prieš tran žmones, propaguojantis atskirtį sporte“,  – laiške sakė C. Renna.