Kas yra trečioji lytis?

Skaitymo laikas
2 minutes
Perskaityta

Kas yra trečioji lytis?

Sek, 08/21/2022 - 14:00
Kategorija:
0 komentarų

„Trečioji lytis“ yra daug diskusijų keliantis terminas. Kita vertus jis turi ilgą istoriją – skirtingose kultūrose taip buvo įvardijami skirtingi žmonės.

Nėra oficialaus „trečiosios lyties“ apibrėžimo, nes jis apima didelę grupę žmonių, kurie yra arba nenori būti susieti su šiuo terminu, rašo LGBTQnation. Dar visai neseniai lytis buvo įvardijama kaip dvinarė – kiekvienas žmogus buvo vadinamas arba vyru, arba moterimi. Tiesa šis modelis yra ribotas, nes žmonės yra skirtingi ir jie neretai nepatenka į šias kategorijas.

Siekdami įvardinti tuos žmones, kurie nepriskiriami nei vyrams, nei moterims, akademikai siekė įvesti „trečiosios lyties“ sąvoką. Tiesa, ji yra kritikuotina. Pirmiausia dėl žodžio „trečioji“. Jei yra trečioji lytis – tai kuri tuomet yra pirmoji, ar antroji? Tokį klausimą kelia šio termino kritikai.

Dar daugiau – šis terminas didina atskirtį. „Trečiosios lyties“ kategorijos turėjimas, teigia advokatai, leidžia institucijoms dar labiau išskirti trans žmones ir taip juos izoliuoti. Tai iliustruoja ir pavyzdys iš sporto – tai sukurta atskirta kategorija užkerta kelią trans vyrams ir moterims dalyvauti sporto varžybose.

Istoriškai „Trečiąja lytimi“ buvo vadinami ir nedvinarės tapatybės asmenys, taip pat ir interseksualūs žmonės, ar tie – kuriuos pagal tam tikros kultūros normas buvo sunku priskirti moterims ar vyrams.

Visgi ne visiems patinka mintis būti priskirtiems „trečios lyties“ kategorijai. Kai kurios bendruomenės jau šimtmečius pasitelkė kitus terminus, kurie nesivadovauja ribotu Vakarų supratimu apie lytį.

Hidžra Indijoje

Kas yra „hidžra“? Hijra yra terminas, naudojamas apibūdinti eunuchus, kurie nėra nei vyrai, nei moterys. Hijros egzistavo šimtmečius, apie juos šaltiniai kalba dar prieš 4000 metų.

Prieš Didžiosios Britanijos kolonizavimą, Indijoje hijra buvo laikomi palaimintais dievo Ramos - turintys teisę laiminti kitus, prakeikti ir atlikti ritualus per tam tikras šventes. Šiandien Indija priskiria hidžrą „trečiosios lyties“ kategorijai ir jiems taikoma ribota teisinė apsauga.

Havajų Māhū

Nors „māhū“ ilgainiui tapo menkinamu LGBTQ+ bendruomenės atstovų terminu, šis žodis šimtmečius buvo naudojamas apibūdinti žmogų, kuriame yra ir vyriška, ir moteriška dvasia. Panašiai kaip hidžra, māhū vaidino svarbų vaidmenį – buvo dvasinės ir kultūros istorijos prižiūrėtojai ir pasiuntiniai.

Indėnų „dvi dvasios“

Amerikos indėnų bendruomenėse „dviejų dvasių“ terminas naudotas apibūdinti žmones, turinčius dvi vidines tapatybes – vyrišką ir moterišką. Terminas gali būti naudojamas apibūdinti asmens seksualinę orientaciją ir (arba) lytinę tapatybę.

„Dvi dvasios“ yra palyginti naujas terminas. Jį 1990 m. sugalvojo Myra Laramee, bendruomenės „vyresnėlė“, tačiau dviejų dvasių samprata čia gyvuoja šimtmečius.

Kolonizavus indėnų žemes „Dviejų dvasių“ savininkai taip pat buvo stigmatizuoti. Tiesa, šiandien vietinės bendruomenės stengiasi atgaivinti pasididžiavimą šia tapatybe, mat ilgus amžius kultūriškai ji buvo labai svarbi.

Meksikos „muxes“

„Muxes“ – tai žmonės, kuriems gimimo metu priskiriami vyrams, vėliau dėvi moteriškus drabužius ir kuria šeimas su vyrais. Vietinėse bendruomenėse muxes paprastai yra gerbiami ir dažnai prisiima atsakomybę būti pagrindiniais savo pagyvenusių tėvų globėjais.

Muxes mano, kad jų lytis yra tarp vyro ir moters, turi glaudų ryšį su dvasingumu – dažnai vaidina svarbų vaidmenį savo vietinėje bažnyčioje ruošdami dekoracijas ir vadovaudami procesijoms.

Tailando Kathoey

Tailande „kathoey“ yra bendras terminas, naudojamas apibūdinti moteriškus gėjus, trans moteris, nedvinarės tapatybės žmones ir interseksualius asmenis. Kai kurie mokslininkai mano, kad kathoey Tailande kyla iš budistų įsitikinimo, kad yra keturios lytys: vyras, moteris, bhatobyanjuanaka ir pandaka.

Bhatobyanjuanaka terminas vartojama interseksualiems žmonėms ir tiems, kurie gali psichiškai susitapatinti su kita lytimi, apibūdinti. O pandaka prilyginama trans-moterims arba vyrams, kurie save visuomenei prisistato kaip moteris.